BASIN LOBİSİ

Tarafsız değil, insandan taraf!

Yunanistan’da Neler Oluyor?

160508105954_greece_demo_624x351_getty_nocredit

Getty

Yunanistan’da sosyalist hükümet her şeye çare her derde deva derken ülkede sular durulmak bilmiyor. 1,5 yıllık SYRİZA hükümetinin verdiği vaatler boşa çıkınca Yunanistan’da manzara yeniden 1,5 yıl öncesiyle aynı.

Grevler, eylemler, işgaller, çatışmalar…

Gümülcine’den Selanik’e, Selanik’ten Atina’ya Yunanistan’ın dört bir yanı eylem halinde. SYRİZA’yla artık TROYKA’ya boyun eğmeyiz diyen, yetmeyip referanduma giderek ‘hayır’ı basan halk, ‘bundan sonra başka bir kurtarma paketi yok’ diyen ve 86 milyar euroluk kurtarma paketiyle TROYKA’la anlaşan SYRİZA’ya karşı sokakta.

SYRİZA’nın kurtarma paketinin karşılığında uygulamayı taahhüt ettiği reformlar halkı olumsuz etkiliyor. Paketinin toplam hacmi yaklaşık 5 milyar 400 milyon euro. Paketin yasalaşmasıyla beraber, emeklilik ödemelerinde kesintiye gidilecek, bazı emeklilik fonları birleştirilecek, sosyal güvenlik primi arttırılacak ve orta ile yüksek gelir seviyesindekilere vergi zammı gibi reformları öngörüyor.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Eurogrup’ta bugün gerçekleşecek toplantıda Yunanistan’ın ‘kapsamlı reform paketleri ile ülkenin kamu borcunun sürdürülebilirliğini’ ele alacaklarını duyurduktan sonra Yunan hükümeti toplantıya hazır gitmek istedi. Zira paketin onaylanmasıyla Yunanistan’ın 5 milyar euroluk kurtarma paketini de alabileceği konuşuluyor.

Buna karşılık halk günlerdir sokakta. Paketin onaylanmaması için; çiftçiler, sendikalar, doktorlar, avukatlar greve gitti. Adliyeler, belediyeler işgal edildi. Ulaşım durdu çünkü; Yunanistan Denizcilik Federasyonu (PNO), Yunanistan Demiryolları Şirketi TRENOSE ve Atina’da metro çalışanları grevdeydi.

Haberler sunulmadı. Gazeteciler Sendikası POESY de 48 saat greve gitme kararı aldı. Gazeteler yayınlanmayacak, haber programları sunulmayacak, sadece radyolarda 13:15-13:30 arası kısa haber bülteni, televizyon kanallarında da benzer şekilde 20:00-20:15 arası kısa haber bülteni sunulma kararı alındı.

Yunanistan Elektrik Kurumu DEİ çalışanları da greve gidecekler arasındaydı. Çiftçiler bütün vatandaşları direnmeye davet ederken şunları söyledi:

“- Net geliri 10.000 euro olan bir işsizin OGA’ya sosyal sigorta için 2.720 euro ödemesi gerekiyor. 2018’den 2022’ye kadar çiftçilerin ödeyeceği sosyal sigorta gelirinin %27,20’sine ulaşıyor. OGA da artık özerk bir kurum değil, genel sosyal sigorta çerçevesine dahil ediliyor

– 2016 yılı için ödenecek vergi %13’te kalacak ve 12.000 euro’ya kadar olan primler vergiye tabi tutulmayacak. 2017’den itibaren tartışmaya sunulan yasa tasarısına göre gelir vergisi %45’lere ulaşacak.

– 6 milyon dönüm araziyi nadasa bıraktı. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın 10 milyon dönüme çıkması muhtemel

– Tarım finans kuruluşu (ATE Bankası) artık yok. Maalesef satıldı

– Diğer AB üyesi ülkelere kıyasla daha yüksek üretim maliyetiyle çiftçilik yapıyoruz

– Yeni yatırım birimlerinin oluşturulması için gençlere yatırım yapılmıyor.

Yukarıda belirtilen ve daha fazla konu hiçbir şekilde KALKINMA sayılamaz. Bunların değişmesi için mücadele etmeliyiz.”

Bütün Yunan vatandaşları da tüm olacaklara günlerdir direniyor. Dün parlamentoda paketin onaylanmasının ardından Yunanistan sokakları savaş alanına döndü. Binlerce insan Atina ve Selanik sokaklarında reform paketini protesto etti. Eylemciler polise taş, molotof kokteyli atarken çevik kuvvet göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Barikatlar kuruldu, çöp konteynerleri yakıldı. Atina’da 9 kişi gözaltına alındı.

Parlamento’da da sinirler epeyi gergindi. Paket iktidar ortakları SYRİZA ve ANEL’in 153 milletvekilinin oylarıyla parlamentoda kabul edilirken, anamuhalefet partisi Nea Dimoratia’nın yanı sıra ALTIN ŞAFAK, POTAMİ, PASOK-DİMAR ve EK partileri de yasa tasarılarına “hayır” dedi. –

Son anketlerde önde giden ND Lideri Kiryakos Mitsotakis paketin onaylanmasının ardından erken seçim istedi, ‘Tsipras ve arkadaşları gitsin’ dedi. Yapılan son anketler sadece bunu değil halkın da seçim istediğini gösteriyor.

Melike Çapan
Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
%d blogcu bunu beğendi: