Mahkeme: Duruşmalar kapalı, Dündar: Gördük göreceğimizi 

Mahkeme çıkışı Dündar: 1 Nisan’da bir şaka yapmayacakalarını umuyoruz ama biz bazı şakalar hazırlıyoruz

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilci Erdem Gül, MİT TIR’larıyla ilgili davada ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaların kapalı yapılmasına karar veren mahkeme, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT’in müdahallik taleplerini kabul etti.

Anayasa Mahkemesi kararıyla tahliye edilen Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün yargılanmasına 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada hakim görüntü alanların cihazlarına el konulması talimatını verdi. 
Duruşmayı çok sayıda yerli ve yabancı gazeteci , milletvekili ve avukat izliyor. Müşteki olarak MİT ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları da duruşma salonunda bulunuyor.
Savcı devlet sırrı olacak statüde belgenin duruşmada okunacak olmasını gerekçe göstererek. ‘ulusal güvenlik’ nedeniyle duruşmaların kapalı yapılmasını talep etti. Dündar ve Gül’ün avukatlarından Tora Pekin, “İnsan hakları beyannamesinin maddelerine göre kapalı mahkeme olamaz” dedi. Pekin AİHM’nin kararına da atıfta bulunarak, “Yeni atanan savcının bahsettigi belgeler dosyada yok. Bu davanın kapalı yapılması  adil yargılamaya gölge düşürür. Yeni savcı gidipbaşka  dosyadan, Selam Tevhid’den alıntılarla kapalı oturum istiyor. Bizimle alakası yok” dedi.
Mahkeme heyeti ara kararda MİT ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davaya müdahil olma taleplerini kabul etti. Karara salondaki izleyiciler ıslıklar ve sloganlarla tepki gösterdi.
Can Dündar gizlilik kararına “ne kadar gizleseniz boş gördük göreceğimizi” diyerek tepkisini dile getirdi. 

Mahkeme çıkışı açıklama yapan Dündar şunları söyledi: 1 Nisan’ı hiç bu kadar hevesle beklememiştik, bir şaka yapmayacakalarını umuyoruz ama biz bazı şakalar hazırlıyoruz. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s