Suriyeli çocuklar: Sevgi ile dilenmek

suriye-multeci2

Diğer yerlerde var mı bilmiyorum ama İstanbul’da metrobüs kullanıyorsanız muhakkak görmüşsünüzdür. Özellikle son zamanlarda çok yaygın olarak Suriyeli çocukların para kazanmak için kullandığı bir yöntem var.

En fazla 7-8 yaşındaki çocuklar, birinden inip diğerine bindikleri araçlarda bütün sevimliliklerini kullanarak dileniyor. Nasıl mı? Herkesin şaşkın bakışları arasında teker teker tanımadıkları abilerine ablalarına sarılıyor, uzaktan öpücük gönderiyorlar; hiç tanımadıkları amcalarının teyzelerinin ellerini öpüyor,  yanaklarına değdirerek seviyorlar. Bu yöntemi nasıl öğrendiler bilmiyoruz, ama onlara oyun gibi geliyor. Hiç tanımadan sevgi gösterilerinde bulundukları koca koca insanlardan beklentileriyse, birkaç bozuk para.

Gözlemlerime göre yöntem işe yarıyor. İnsanlar, alışıldık hasta ve yoksulluk gösterilerinden daha çok ikna oluyor bu sevgi gösterilerine. Belki de bir oyun olduğunu bilinmesine rağmen, gerçekten insanların içinde bir yere dokunuyor bu çocuklar. Çünkü bazılarının da o çocukların kafasını okşadığını, üzerini düzelttiğini görüyorum.

Velhasıl… O çocukların yaşadıklarını bir yana koymak çok güç, ama biraz kendimize odaklanalım. Hiç tanımadığımız bilmediğimiz canlıları sevmeyi ya da o canlılar tarafından sevilmeyi öğrenebildik mi? Para için bir çocuğun o küçücük dokunuşundaki zavallılık mı bizi etkiliyor, yoksa aslında bu dokunuş bize ihtiyacımız olan şeyi mi veriyor?

Helin Genç                                                                                                                     Basın Lobisi 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s