Barışın Dev Adamı 90 Yaşında

932851-66b8a828-d121-11e4-841e-a2c6abb3fa32

Ölüme direnen bir adam var karşı kıyıda. Bugün tam 90 yaşında…

Mikis, ilk ölümle burun burana geldiğinde çok gençti. İtalya’nın Yunanistan’a savaş açtığı vakitlerde 17 yaşındaydı, direniş hareketlerine katıldı. Yakalandı, işkence gördü, vazgeçmedi. Sonrasında Nazi işgali… Mikis yine en önlerde. Yine yakalandı, yine işkence gördü ve fakat bu kez belki de ölümle ilk tanışıklığını yaşadı. Mikis, ölüm cezasına çarptırıldı ve kurşuna dizildi. Şans yanındaydı ya da Tanrı barışın koca yürekli delikanlısına kıyak geçmişti. O gün ölmedi.

Devam eden süreç boyunca defaatle hapse girmiş ve sürgün edilmişti. Şarkıları yasaklanmış, albümleri toplatılmıştı. Yıllarca en sevdiğinden, memleketinden uzak dünyanın her köşesinde insan hakları ihlaline karşı verilen mücadelenin içinde yer aldı. Mikis, bu gün 90 yaşında ve barış adına verilen tüm mücadelelerde yine en önde.

Elbette tüm bu hayat hikayesinin tanıklarından değilim. Sadece ezberim iyi. Barıştan yana olan birçok kişi gibi Mikis’i de ezberledim.  Mikis’in her notasında acıyı, umudu, direnişi dinlerken tüm yaşananların içindesinizdir zaten.  Kavga hepimizin olur birden; sevda hepimizin, umut hepimizin… Ben Mikis’in bütün notalarını ezberledim.

Artık sağlık durumu el vermese de Mikis mücadele devam ediyor. İşte tam da bu yüzden ölmek zor Mikis için. İşte tam da bu yüzden iyi ki doğdu barışın dev adamı.

Xρόνια πολλά Μίκη μου

Melike Çapan
Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s