Acının Adı Srebrenitsa

Bosna Hersek… Gitmeye en korktuğum ülke. Bir insan, bir ülkeye gitmekten neden korkar hiç düşündünüz mü? Düşünün! Binlerce insanın yok edildiğini, ağlayan bir ülkeyi düşünün. 20 yıl sonra bile yaşayan tek duygunun acı olduğunu düşünün. Bosna benim gitmeye korktuğum tek ülke. Kurşun delikleri, sıralı mezarlar, ağlayan insanlar gözlerimin görmeye korktuğu en acı gerçekler.

1991-95 Yugoslavya İç savaşı esnasında, BM tarafından güvenli bölge ilan edilmesine rağmen General Ratko Mladiç komutasındaki Sırp güçler Srebrenitsa kentine girerek 8 bini aşkın Boşnak’ı katletti. 400 silahlı Hollanda Barış Gücü Askerinin varlığına rağmen bu katliam önlenmedi. O günden beri Srebrenitsa bir kentin değil; gözyaşının, acının, ölümün adı oldu.

Mostar - Dont forget - Alan Grant

Balkanlar, tarih boyunca emperyal güçler tarafından sömürülmüş ve en acı oyunların oynandığı bölge olmuştur. Bugün, törende ön sıralarda yerlerini alanlar, dün Lahey’de Mladiç’i yargılayanlar, 1995 Temmuz’unda Srebrenitsa’da olanlara seyirci kaldılar. Savaştan önce 24 bine yakın nüfusu olan kent, gelen mültecilerle 60 bine ulaştı. Açlık ve hastalıklar mücadele verilirken, BM Barış Gücü tarafından halkın elindeki silahlar koruma gerekçesiyle toplandı. Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa’ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında toplanan silahlar geri verilmedi. Hollandalı askerlerse bir gece yarısı Bosna’daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti. 5 gün boyunca süren bu vahşet 8 bini aşkın insanı öldürdü. Cesetleri parçalanıp iskeletleri çıkarttırıldı ve bu cesetler krematoryumda yakıldıktan sonra Lahey Mezarlığı’na gömüldü. 20 yıl geçmesine rağmen Balkanlar’da hala kanayan bir yara var. Bosna halkı travmadan kurtulabilmiş değil. Her yıl kimlik tespitleri yapılan cesetler törenle gömülüyor. Öyle derin bir acı bıraktılar ki Bosna’da unutulmasına hiç izin verilmiyor.

060112-nikolic-srebrenitsada-katliam-yaplmad-1

Bosnalı bir annenin ağzından çıkan bu sözlere kulak verin: “Artık vücudum ve kalbim bu acıyı kaldıramıyor. Artık gözlerim bu dünyaya ve bu acılara bakmaktan bıktı. Çektiğimiz acılar sağlığımıza zarar veriyor, ancak elimizden de bir şey gelmiyor. Aşırı üzüntüden karaciğerimden ameliyat oldum. Hastaneden taburcu olup evime döndüğümde günlerce bir bardak su verenim olmadı. İşte Avrupa’nın ortasında, dünyanın gözleri önünde işlenen soykırım bizi bu durumda bıraktı.”

srebrenitsa-katliamc4b1

Balkanlar’daki bu acı oyun birbirine düşman bir halk, binlerce ölü ve gözyaşı bıraktı geride. 13 yıl sonra yakalanan Mladiç’in yargılanması ya da Lahey’de hukuksal olarak soykırım kabul edilmesi bu acıyı dindirmiyor.

Üç mezhebin bir arada yaşadığı Balkanlar’da halkı birbirine kırdırtanlar ve tüm bunlara sessiz kalanlar her yıl yaptıkları gibi bu yıl da törende en başta yerlerini alacaklar. Emperyalizm denen canavarsa etnik ve dinsel farklılıkları kendi çıkarları doğrultusunda kışkırtmaya devam ediyor ve edecek. Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar…

srebrenitsa-katliami-aniliyor,LHtyaqKAoUqn_mN4hNeckwMelike Çapan
Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s