Türkiyeli Göçmenden SYRIZA Analizi: Halk SYRIZA’dan Ne İstiyor?

Avrupa’nın asi çocuğu Yunanistan gündemdeki yerini koruyor. Referandumun ardından Avrupa’daki hareketlilik ve Yunanistan’ın sunacağı anlaşma merak konusu. Bir merak konusu daha var ki, belki de şu yazdıklarımızdan daha önemli. Halk ne hissediyor? Bunun cevabını da 23 yıl boyunca Yunanistan’da yaşamış Türkiyeli göçmen İsmail Genç veriyor bizlere. İsmail Genç Yunanistan’a karşı düşüncülerini Basın Lobisi’ne yazdı.

yunanistan-daki-referandum-7483797_x_1644_o

İşte o yazı:

Yunanistan’da yapılan referandumun sonuçları birçok siyasetçi ve siyasi partinin kaderini degistirdiği gibi, birçok borçlu olan yazılı ve görsel basında da deprem etkisi yaratmış oldu. Referandum öncesi görsel ve yazılı basın evet için propaganda yaparken devlet kanalı ve bir kaç Syriza’ya yakın basın hayır için çaba gösterdi. Bütün propagandalara rağmen Yunanistan halkı hayır dedi ve sandıkta büyük bir fark ile  Avrupa’ya bu halkın direndiğini göstermiş oldu. Yeni Demokrasi Partisi (Nea Dimokratia) Genel Başkanı Samaras ikinci defa yenilgi alınca istifasını sundu. Daha herkes şoktayken ikinci bir depremde Maliye Bakanı Varoufakis’in istifasini sunması oldu. İstifasının gerekçesi çok açıktı; Troyka Varoufakis’i masada görmek istemiyordu. Tsipras, anlaşma masasında olmak için hırçın bakanından vazgeçti. Varoufakis Yunanistan için en önemli adamlardan biriydi. Şah Tsipras’sa, vezir Varoufakis’ti. Ama illaki santraç tahtasını çevireceksek ortalığı durum pek iç açıcı değil. Siyahların şahı Merkel tüm tehditleriyle mat edebileceğini zannediyor. Rahat olun maç henüz bitmedi zira az önce sözünü ettiğim referandumun yüzde 61,3’lük sonucu bunun kanıtı. Bu hayır Avrupa’ya en güzel cevaptı. Hatta piyonlardan birini de götürmeli (Dijsselbloem).

Aslında bu referandumu Syriza’nın büyük bir başarısı olarak algılayan olursa cok büyük bir yanılgı içinde olur. Çünkü gerçek bu değil. Hayır diyen sadece Syriza veya sol değildi. Syriza hükümetinin ortağı sağcı parti olan ANEL, KKE (Yunanistan Komünist Partisi) ve hatta aşırı milliyetçi olan Altın Şafak Partisi, ve birçok sendika, STK hayır dedi. Yani anlayacağımız sağ ve sol ortak bir noktada buluşabildi. Bu da dünyanın en nadir nimetlerinden biri. Not edelim bir yere.

Şimdi sonuç ne olur henüz bilinmiyor. Bu işin bütün tarafları (Troyka, Hükümet, Partiler) toplandı. Önümüzdeki günlerin daha hareketli geçecegi kesin. Şu an Yunanistan’da bankalar halen kapali, emekliler maaşlarını alamıyor ve gece saatlerinde banka önlerinde sıraya girmiş şekilde bekliyorlar. Son alınan bilgilere göre büyük marketlerin kapanacağı, ve çarşamba günüde diğerlerinin kapanacağı açıklandı. Sermaye konrtolününse eylül sonlarına kadar devam edeceği de bilgiler arasinda. Fabrikalar ve büyük işletmeler isçilerini mecburi izine veya suresiz izinlere çıkarmaya başladı.

Yunan halkının Syriza’dan istedikleri bir kaç sey var.Syriza’nın bunları dikkate alması iktidarda kalma süreci açısından önemli. Bir kaç genel başlıkta toparlamak istersek durum tam olarak şöyle:

1) Görsel ve yazılı basının geneli büyük vergi borçları var ve bunların ödenmesi

2) PASOK ve Nea Dimokratia partilerinin vergi dairesine olan borçlarının hemen

ödenmesi

3) En önemli olan hatta sağcı ve solcuların ortak olarak isteği: Ülkeyi bu hale getiren

ve milyar eurolari kendi hesaplarına geçirip İsviçre bankalarına götüren siyasetçi, iş

adamı, vekiller, bakanların hepsinin tüm mal varlıklarına el konulup yargılanması

4) Tüm savcı ve hakimlerin görevlerinden alınıp yerlerine yenilerinin gelmesi

5) Vergilerin daha aşağıya çekilip yeni iş alanlarının açılması, güneş enerjisinden

elektirik üretilmesi ve kanunlarda yeni degişikliklere gidilmesi

6) Ve emeklilerin maaşlarında yeni bir kesintiye gidilmemesini istiyorlar.

Şimdi Yunanistan’ın önünde iki yol var üçüncü bir yol bulunmamaktadır. Ya Euro bölgesinde çıkıp 5 yıl  kendi para birimi olan Drahmiye dönüp sıfırdan başlayacaklar, ya da Euro’da kalıp kreditörlerin sunduğu anlaşmaya imza atacak. Zaten referandumdan Önce Syriza 8 milyar Euro’yu kabul ettiklerini bildirmişlerdi ama bu defa Euro grup bu miktarı 12 milyara çıkarınca referandum kararı alındı. Bilinen bir şey var ki o da Syriza’nın 6 aylık hükümetleri zamanında hiçbir şey yapmadıklarıdır.

Son olarak şunu da eklemek isterim duyumlara göre, Syriza’dan 35 vekil ve bakanın referandumun olacağını bildikleri için kendi paralarını bankalardan çekip Yunanistan dışına çıkarttığı da gelen bilgiler arasında yerini almış durumda.  Şimdi her şey için çok erken son 48 saat geçtikten sonar birçok konu netleşecektir.

İsmail Genç
Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s