Mezun olan genç gazeteciler ilk sansürünü üniversitelerinden yedi!

11144459_10153662432594415_8789015051246876973_n

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü, 2015 mezunlarını verdi. Mezuniyete damgasını vuran ise dakikalarca ayakta alkışlanan Gazetecilik Bölümü İletişim Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Pof. Dr. Nurdoğan Rigel‘in, üniversite ajansının yapmış olduğu haberde isminin geçirilmemesi oldu.

1 Temmuz Çarşamba günü İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yapılan mezuniyet töreninde, Gazetecilik Bölümü ve Fakülte Birincisi Canan Eyigün yaptığı konuşmada, fakültedeki öğretim üyelerinin isimlerini sayarak teşekkür etti. Eyigün son olarak, fakültede daha önce çokça haksızlığa uğradığı kamuoyunca bilinen ve tören yapılırken salonda olmayan Prof.Dr. Nurdoğan Rigel’e uzun cümlelerle özel bir teşekkürde bulundu. Eyigün konuşmasını “Nurdoğan Rigel İletişimin en büyük değeridir, onu kaybetmeyin” şeklinde sonlandırırken salonda bulunan diğer öğrenciler tarafından da desteklendi. Salondaki öğrenciler dakikalarca Rigel’in ismini anarak ayakta alkışladı. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı Ajans Üniversite’nin, mezuniyeti haberleştirirken Rigel’in ismini dahi geçirmemesi sosyal medyada öğrencilerin tepkisini çekti. Öğrencilerin, İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof.Dr. Ergün Yolcu ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nilüfer Sezer‘e Twitter’da tepkilerini iletmeleri üzerine, söz konusu haber de Rigel’in ismi de yer aldı.

Yaşanan sansürü Basın Lobisi’ne değerlendiren fakülte mezunlarından Ebru Alp, Rigel’in meslek ve alan adına gerçekten bir şeyler öğreten nadir öğretim üyelerinden biri olduğunu belirterek, “Yapılan bu yanlışın bilinçli bir şekilde yapıldığını, bir öğrenciyle ilgili daha önce basına da yansıyan konular yüzünden yönetimin Rigel’e cephe aldığını düşünüyorum. İÜ İletişim’deki en büyük değerlerden biridir Nurdoğan Rigel. Çalıştığı için ya da başka sebeplerden okula gelemeyen arkadaşlarımız Nurdoğan hocamızın dersini kaçırmamak için bir şekilde o derse gelmeye gayret gösterirdi. Rigel’in ağzından çıkacak kelimelere kitlitlenirdik bütün öğrenciler olarak, bizim için okuldaki en değerli hocadır ve ona yapılan bu davranış büyük bir terbiyesizliktir” ifadelerini kullandı.

Bir başka mezun Gamze Şahin ise “1 temmuz günü mezuniyetimde birincinin konusmasini kulaklarimizla ben ve salondaki tüm insanlar duydu. ‘İstanbul İletişim’i iletişim yapan Nurdoğan Rigel’dir’ sözleri salonda uzun süre alkışlandı. Fakülte yönetimi bu ifadeleri sansürledi fakat öğrencilerin Twitter üzerinden baskıları sonuç verdi ve Rigel ismi metne eklendi, yetmez ama evet” değerlendirmesinde bulundu.

Törende kep atan bir başka öğrenci Behiye Özgür de sansürü sosyal medya üzerinden teşhir ederek ancak sus payı alabildiklerini belirtti ve “Özgürlükçüyüm diyen bir ülkenin en önde gelen köklü üniversitelerinden olan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 2014-2015 mezuniyet töreni haberinde sansür uyguladı. Bu benim okuluma yakışmayan, son derece yanlış ve gerici bir tutumdur. Iletişim Fakültesine yıllarını vermiş bir akademisyenin adeta yok sayılması emeğe yapılan büyük bir vefasızlıktır. Bize dört yıllık eğitim sürecinde haberin unsurlarını, haber değerlerini öğreten bir okulun mezunları olarak, yanlışı yapan okulumuz dahi olsa ‘burada bir yanlış var!’ demek en doğal hakkımızdır. Netekim dedik de ve adeta tamam hadi susun dercesine bir geri bildirim aldık. İletişim Fakültesi öğrencileri olarak çoğumuz Twitter üzerinden tepkimizi verdik. Ben de bu hususla ilgili olarak ” #İstanbulÜniversite #İletişimFakültesi mezuniyet töreninde öğrencilere ettirdiği yemini önce kendi bünyesinde çalışanlara öğretmeli bence” twetini atarak tepki gösteren pek çok öğrenciden birisiyim” ifadelerini kullandı.

Helin Genç

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s