Mart’ta hapishanelerde 84 hak ihlali yaşandı

ihd

İnsan Hakları Derneği (İHD)’nin açıkladığı “Mart ayı hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri raporu”na göre cezaevlerindeki hak ihlallerinin başında, 31 hak ihlaliyle sağlık ve sağlığa erişim hakkı geliyor.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu’nun hazırladığı rapora göre, Mart ayı boyunca Türkiye’deki hapishanelerde tutuklu bulunan 84 kişi hak ihlaline uğradı. Tutukluların en fazla maruz kaldığı ihlal, 31 hak ihlaliyle sağlık ve sağlığa erişim hakkı olurken, haberleşme, basın-yayın vb. toplam 8 hak ihlali, vefat, intihar, cinayette 6 hak ihlali,  baskı, darp, şiddette 8 hak ihlali, sevklerle ilgili 14 hak ihlali ve diğer hak ihlallerinde de toplam 11 hak ihlali gerçekleşti.

 

Mart ayında 6 tutuklu açlık grevine başladı

Rapora göre Mart ayında, iki hapishanede toplan 6 kişi de açlık grevine girdi. Van F Tipi Hapishanesi’ndeki Özgür Eksik isimli tutuklu, Mersin’ de oturan yaşlı annesine yakın bir hapishaneye sevk talebi ısrarla ret edildiği için 16 Mart’tan itibaren talebi kabul edilinceye kadar süresiz açlık grevine girdiği ve Ermenek M Tipi Hapishanesi’ndeki 5 siyasi tutuklunun (Engin İsnaç, İbrahim Çelik,Bahattin Yıldız,Fırat Çelebi,Mustafa Yılmaz) koşulların düzeltilmesi isteklerinin yerine getirilmesi talebiyle 30 Mart tarihinde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladıkları belirtildi.

 

‘Hapishanelerde yeni katliamlar olabilir’

Raporun yayınlandığı açıklamada ayrıca Meclisten geçerek yasalaşması gündemde olan, Ceza infaz kurumları güvenlik hizmetleri kanun tasarısına da yer verildi. Tasarıyla ilgili, “Bu tasarı yasalaştığında, hapishanelerde yeni katliamların, var olan baskıların, tecrit işkencesinin daha da katmerleşerek uygulanacağı anlamına gelmekte. Bu yasayla asıl hedeflenen hapishanelerde yaşama, direnme hakkını kullanan mahpusu (diri veya ölü) teslim almaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

Basın Lobisi

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s