Kadına Şiddet Heryerde

image

Kadına şiddet hayatın her alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şiddetin önlenmesi için yapılması gerekenler yapılmazken, her gün aldığımız kötü haberlere bir yenileri daha ekleniyor ve bu seferde kendini spor alanında gösteriyor. 

Milyonların yaşamını etkileyen, peşinden sürükleyen spor müsabakaları ne yazıktır ki gazetelerin spor servislerinde renkli görüntülerle verilmesi gerekirken şiddet ile verilir hale geldi. Bu seferli haber basketbol sahalarından geldi. FIBA Avrupa Kupası temsilcimiz İstanbul Üniversitesi BGD forması giyen ABDli basketbolcu Shenise Jhonson, maruz kaldığı şiddet sonrası apar topar ülkesine döndü. 

Basında yer alan haberlere göre; FIBA Avrupa Kupası’nda Final-Four’a kalma mücadelesi yapan İstanbul Üniversitesi’nin, skorer oyuncusu Shenise Johnson, İstanbul’da gittiği bir eğlence mekanında FIBA lisanlı basketbol menajeri Serdar Çevirgen’le tartışmaya girdiği ve bu sırada yumruklandı. Shenise Johnson’ın yurtdışındaki menajerlik şirketi Sportsintgroup, yaptığı basın açıklamasında, Türk menajer Çevirgen’in arkadaşlarının da kavgaya karışarak ABD’li sporcuya saldırdığı, kadın basketbolcunun evine kadar takip edildiği ifade edildi. Büyük korku yaşayan Johnson takımıyla olan sözleşmesini karşılıklı olarak feshedip ülkesine döndü.

Bir sporcunun kadın veya erkek fark etmiyor, darp edilerek ve hayatından endişe duyarak o ülkeyi terk etmesini ne benim aklım alır ne de başkasının. Şiddetin temelinde ne yattığına dair ortaya atılan iddialar tartışılırken yaşanan bu son olay, sporda şiddet dosyasında gördüğümüz tek olay değil. Maalesef gazetelerin ya da internet sitelerin spor sayfalarına göz gezdirdiğimizde müsabakaların renkli görüntüleri yerini, kan ve vahşet rengine bırakıyor. Bize  örnek olması gerektiğini düşündüğümüz ve attıkları her adım ile medyada yankı bulan sporcuların davranışları belki de olayların bu hale gelmesinde etkilidir. Şiddet görüntüleri sahada, salonlarda, pistlerde, parkurlarda, ringde, tribünlerde karşımıza çıkarken sadece kadınlara değil erkeklere ve hatta hayvanlara karşı da yapılıyor. Şanlıurfa’da koşulan at yarışında yarışın başından sonuna kadar atını kırbaçlayan jokeyin bu darbelerine daha fazla dayanamayan ‘İstanbul Kızı’ isimli at bitiş çizgisinde yere düşmesi ve bir daha ayağa kalkamaması daha dün bütün spor servislerindeydi.

Çocukken çoğunlukla evde başlayan şiddet ilerleyen süreçlerde törpülenmeyerek okula, mahalleye, çevreye, sosyal yaşama, iş yaşamına ve spora kadar her alanın sinir sistemine iyice işlemiş durumda. Rekabeti ve mücadeleyi bu kadar yoğun yaşamak iyidir hoştur ancak içinde şiddet olmasa da olur. Tekrar spor alanına dönersem, erkekler arasında geçen tartışma  ve kavgalarda ilk hedef her zaman kadın olmuştur. Tribünlere deşarj olmak için gittiğini öne süren ve orada küfür etmeyi doğal karşılayanların rakip takıma, kendi oyuncusuna kime olursa olsun ettiği ilk küfür cinsiyetçi oluyor. Kadın sporcuların birçok kez Shinse’in yaşadığı durumu yaşaması da bunun geldiği son nokta. 

8 Mart Dünya Kadınlar gününü yazmak için başladığım bu yazıda ilk cümlelerimde söylediğim gibi şiddetin sadece kadına değil herkese ve alana yayıldığını görüyoruz. 

İpek Alemdar

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s