Erkek şiddeti sonucu ölen kadınlar için Anıt Sayaç

Ekran Alıntısı

Türkiye’de erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlar için Dijital Anıt Sayaç oluşturuldu. 2008 yılından itibaren, medyaya yansıyan ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından kaydı tutulan kadın cinayetlerine yer verilen sitede, 2015 yılı için 28 Ocak tarihine kadar 22 erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadın için sayfa açıldı.

Son yıllarda erkeklerin kadınlara uyguladığı şiddet sonucu çok sayıda kadının hayatını kaybetmesi üzerine internet üzerinden bir Dijital Anıt Sayaç oluşturuldu. Sayaçta, öldürülen her kadın için bir sayfa oluşturularak, kadının neden, kim tarafından öldürüldüğü, nasıl öldürüldüğü, devletten koruma talebinde bulunup bulunmadığı gibi bilgilerin yanı sıra, cinayet hakkında medyada çıkan haberlere de ulaşılabilmekte. Sayaç medyada çıkan kadın cinayetleri haberlerine göre sürekli güncelleniyor.

Anıt Sayaç sitesinin veri tabanın oluşturulurken, 2012’de kadına yönelik şiddetten hayatını kaybeden kadınlara ait veriler konusunda Adalet Bakanlığı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuruların sonuçsuz kalması üzerine 2008 – 2013 yılları arasındaki 5 yıllık süre için medya üzerinden yapılan bir taramalarla, bu taramaların sonuçlarının “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” ile karşılaştırılmasından sonra ortaya çıkan cinayet listesi kullanıldı.

(Dijital Anıt Sayaç’ı görüntülemek için tıklayın)

 

2008 – 2014 arası bin 224 kadın cinayeti

Bianet‘in erkek şiddeti çetelesi ve Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 2008- 2014 tarihleri arasında en az bin 224 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

dağmedya.net‘in, Bianet’in tuttuğu verilerden iller bazında öldürülen kadınların bilgilerini ayıklayarak haritasını oluşturdu. Veriler erkek şiddetinin en fazla yaşandığı illerin büyük şehirler olduğunu gösterirken, şiddetin hemen hemen Türkiye’nin tüm illerinde yaşandığını da gösteriyor.

https://www.google.com/fusiontables/embedviz?q=select+col0+from+1vLZFL9jUsX-vrhtSJbFUSu1eXU7w4yNelThObNTn&viz=MAP&h=false&lat=40.92098288863646&lng=36.729667624999934&t=1&z=5&l=col0&y=2&tmplt=3&hml=ONE_COL_LAT_LNG“>Erkek Şiddeti Haritası için tıklayın (2008-2014)

İl İl Erkek Şiddeti Grafiği için tıklayın (2008- 2014)

 

Helin Genç

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s