Dink davasında mahkeme talepleri reddetti

hrant

Agos Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink davasının 10. duruşması bugün görüldü.  Çağlayan Adliyesi görülen duruşmada, mahkeme, yargılamanın uzamaması için soruşturmanın genişletilmesi talebini reddetti. Duruşma 28 Nisan 2015 saat 10:00’a ertelendi.

Hrant Dink avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu cinayetin nasıl işlenildiği ve öldürüldüğüne güne kadar  Hrant Dink’e yapılan tehditleri  anlatarak, soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu. Sanıklardan Erhan Tuncel mahkeme salonunda bulunurken, Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu, “Müvekkilimin kendisini suçlayacak herhangi bir delil olmamasına rağmen kendisi mağdur edildi” şeklinde beyan verdi. Ayrıca Avukat Erdoğan Soruklu, Osman Hayal ve Yasin Hayal’in avukatı Fatma Aygören, Dink avukatlarının beyan ettiği soruşturmanın genişletilmesi talebine katıldıklarını belirttiler. Avukat Soruklu, müvekkilinin yurtdışı yasağının kaldırılmasını da talep etti, Dink avukatlarından Bahri Bayram Belen talebe itiraz etti. Mahkeme yargılamanın uzamaması içim bütün talepleri redderek, davayı 28 Nisan’a erteledi.

30 Ekim’de ne olmuştu

Yargıtayın bozma ilamından sonra görülen(30 Ekim 2014) 9. Duruşma’da, Mahkeme Yargıtay 9’uncu Dairesi’nin verdiği bozma kararına uyulmasına ve Ogün Samast’ın yargılandığı İstanbul 2’inci Çocuk Ağır Ceza’da görülen davayla ana davanın birleştirilmesine karar verilmişti. Diğer yandan dönemin Trabzon İl Jandarma komutanı Ali Öz hakkında Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davanın birleştirilme talebini ise reddedilmiş ve Ahmet İskender’in yalanlanması sürecini beklemeyeceğini belirten mahkeme, Yargıtay 9’uncu Dairesi’nin bozulma kararına uyulması kararı verilmişti.

Duruşma Tutanağı:

IMG-20150123-WA0013

IMG-20150123-WA0012 IMG-20150123-WA0011

Durşma öncesi Hrant Dink’in arkadaşları adliye önünde basın açıklaması yaptı.

B8CIQ6JIcAAwAoq

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s