Milliyet Melda Onur’a Ayıp Etti

İstanbul CHP Milletvekili Melda Onur bugün davası görülen taraftar grubu Çarşı’ya destek vermek amacıyla Meclis’e Çarşı’nın ablemini taşıyan tişörtüyle geldi. Kürsüye çıktığı sırada ceketini çıkartarak tişörtünü gösteren Onur, ardından tişörtünü çıkartarak Ali İsmail Korkmaz’ın resminin bulunduğu beyaz tişörtünü gösterdi. Onur Çarşı grubunun ricası üzerine bir futbol mottosu olan üçlü çektirmeyi milletvekilleriyle birlikte gerçekleştirdi. Bu olay sosyal medyada paylaşılmaya haber sitelerinde yayınlamaya başladı. Buraya kadar çok normal. Bir milletvekili yanlış bulduğu bir olaya tepkisini pasif eylem yaparak gösteriyor. Haber siteleri de haber halinde veriyor. Olayın çirkin yanı buradan sonra başlıyor. Birçok haber sitesi gibi haberi veren Milliyet’te, haberi internet sitesinden verdi. Onur’un tişörtünü üstünden çıkarttığı andaki fotoğrafını kullanan Milliyet “Mecliste şaşırtan hareket önce ceketini çıkardı sonra tişörtünü…” şeklinde attığı başlığıyla büyük ayıp etti.

Son zamanlarda kadın bedenlerini her fırsatta galeri haber şeklinde paylaşan Milliyet gazetesinin, bir vekile herşeyden ziyade bir kadına haber ya da konu ne olursa olsun bu şekilde yaklaşması kabul edilemez. Kadın üzerinden yapılan haberler ve pornografik başlıklar atılarak yapılan gazeteciliği kabul etmiyor ve kınıyoruz. Milliyet yaptığı gazetecilikten utanmıyorsa bile geçmişinden utansın. Tarafı ne olursa olsun hiçbir sebep belden aşağı bir dil kullanımı açıklayamaz ve kabul ettiremez.

Ayrıca Milliyet editörleri için küçük bir dipnot düşmek de lazım geliyor. “Cekedini”değil arkadaşım “ceketini”. Madem gazetecilik yapmıyorsunuz bari yazdığınızı doğru yazın.

İşte Milliyet’in o haberi:image

Melike Çapan

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s