Mahkeme Dink Davası’nda Yargıtay’ın Bozma Kararına Uydu

hrant

Yargıtay bozma ilamından sonra 9’uncu duruşma bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Dink ailesinin müdafiileri savunmalarını yazılı olarak verirken, Erhan Tuncel, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu’nun vekilleri Yargıtay’ın bozma kararına direnilmesini istedi. Yasin Hayal’in vekili ise takdiri mahkemeye bıraktıklarını belirtti. Mahkeme Yargıtay 9’uncu Dairesi’nin verdiği bozma kararına uyulmasına ve Ogün Samast’ın yargılandığı Istanbul 2’inci Çocuk Ağır Ceza’da görülen davayla ana davanın birleştirilmesine karar verdi.

Erhan Tuncel vekili Erdoğan Soruklu Yargıtay’ın bozma kararına direnilmesini talep etti. Soruklu; “Yargıtay’ın üzerinde büyük bir baskı oluşturuldu. Müvekkilimin adil yargılanma hakkı yargılama süresi içinde olduğu gibi temyiz aşamasında da alenen ihlal edilmiştir. Bu yüzden karara direnilmesini talep ediyoruz” şeklinde beyan verdi.

Ahmet İskender ve Ersin Yolcu’nun vekili Feyzullah Şamah; müvekkillerinin sanıklaradan sadece Yasin Hayal’i tanıdıklarını belirterek, Tesadüfen isimlerinin 1-2 günlük süreçte olaya karışmış olduğunu ve eylemlerinin suça ortaklık olarak kabul edildiğini söyeyerek, bozma kararına direnilmesini talep etti.

Ahmet İskender’in yalanlanması sürecini beklemeyeceğini belirten mahkeme, Yartıyay 9’uncu Dairesi’nin bozulma kararına uyulması kararı verdi.

Duruşma öncesi Adliyenin önünde açıklama yapan Hrant’ın Arkadaşları adlı grup, Adalet Bakanlığı’nın yargılama yolunu açtığı 9 kamu görevlisinin TCK’nın 83’üncü maddesinden (Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi) yargılanmasını istedi

Melike Çapan
Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s