En Başından Bugüne Kobani

Smoke rises from the Syrian town of Kobani, seen from near the Mursitpinar border crossing on the Turkish-Syrian border in Suruc

IŞİD, Kobani’yi almak için saldırıyor, kentteki Kürt güçleri ise direniyor. 24 gündür ablukada olan kent hakkında bilinmesi baştan sona bilinmesi gerekenler:

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin karşısında bulunan Kobani, kesin rakamla olmamakla birlikte Suriye iç savaşında önce 200 bin civarında olan ve ağırlıklı olarak Kürtlerin oluşturduğu nüfus, savaştan sonra gelen göçlerle arttı ve PYD kaynaklarına göre bir milyona ulaştı. Özellikle Halep, Şam ve Humus’un Kürt mahallelerinden Kobani’ye göçler oldu. Şehirde savaştan kaçan Türkmen ve Araplar da var.  Suriye’deki iç savaştan sonra Ocak ayında PYD tarafından kanton bölge ilan edilen Afrin ve Cizre’nin arasında kalan Kobani Kürtler için önemli bir bölge. Kobani Esad rejiminden kurtulan ilk şehir. O tarihten itibaren de Kürtler önemli kazanımlar elde etti. Ayrıca PYD’nin Ocak ayında ilan ettiği 3 kanton yönetiminin ortasında coğrafi olarak Kobani var. Kobani’nin yaklaşık 200 km batısında Afrin, doğusunda ise Cezire var. Bu üç kanton arasında da Arap nüfüs ağırlıklı bölgeler bulunuyor ve bu bölgeler IŞİD’in elinde. Kobani düştüğünde PYD kantonları da zayıflayacak. IŞİD çok geniş bir alanda egemenlik kuracak. IŞİD, Tel Abyad’da (Şanlıurfa Akçakale karşısı) Carablus (Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısı) ve Rakka’yı kontrol altında tutuyor. Bu üçgenin ortasında Kobani var. IŞİD Kobani’yi de alırsa, bölgeler arasında kesintisiz bir irtibat kuracak. Bu bölgeden başka bölgelere de ilerlemesi lojistik olarak kolaylaşacak. Kobani düştüğünde Suruç’taki Murşitpınar Sınır Kapısı da örgütün kontrolüne geçecek ve bir başka neden olarak; ideolojik açıdan Kobani’nin Kürtlerin elinde bulunması ve PYD ve PKK için önem arz etmesi. ,

Kobani’ye ilk saldırı 2 Temmuz’da gerçekleşti. IŞİD’in ele geçirdiği köyler daha sonra YPG tarafından geri alındı. Ancak örgüt 16 Eylül günü kenti kuşattı. Güney, batı ve doğu tarafından aynı anda. IŞİD en çok güney ve doğu tarafından saldırdı. Bu nedenle en şiddetli çatışmalar bu noktalarda yaşandı, yaşanıyor. Son iki günde ise Batı tarafındaki saldırıların şiddetini artırdı.

Tarafların Kobani’deki gücü için net rakamlar söz konusu değil ancak IŞID’in Kobani’ye saldıran militan sayısının 2 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Ve zaman zaman takviye de bulunuyor. Kenti savunun YPG’li sayısı ise daha az. Ancak YPG saflarında siviller de yer alıyor.  Bu rakamın ise eline silah alan sivil halkla birlikte yine 3 bin civarında olduğu belirtiliyor. IŞİD’in en büyük avantajı Irak’ta ele geçirdiği gelişmiş ve ağır silahlar. Örgüt günlerdir süren kuşatmada özellikle tank ve havan toplarını kullanıyor. YPG’lilerde ise hafif silahlar var.

Koaslisyon güçlerinin desteği ise beklenildiği gibi olmadı. Temel beklenti IŞİD, Erbil kapısına dayandığında nasıl Amerika hareke geçtiyse benzer durumun Kobani’de de yaşanacağıydı. Ancak olmadı. Amerika’nın liderliğindeki koalisyon güçleri hemen harekete geçmedi. Sonradan başlayan hava operasyonlarında ise aralıklarla IŞİD mevzileri vuruldu. Ancak buradaki temel eleştiri bu hava operasyonlarının sınırlı olması. Dolayısıyla da IŞİD’i durdurmada etkili olamaması. Koalisyon güçleri ilk kez bugün yoğun ve etkili operasyon düzenlendi. Kısa bir süreliğine de olsa IŞİD saldırıları durdu.

Tüm bu yaşananların Türkiye tarafı ise şöyle; Kobani’nin karşısında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi var. İki yerleşim arasında da Mürşitpınar Sınır Kapısı bulunuyor. Kobani IŞİD’in eline geçtiği takdirde, Türkiye-Suriye arasındaki bir sınır kapısı daha IŞİD’in denetimine geçecek. IŞİD şu anda Şanlıurfa Akçakale-Tel Abyad Sınır Kapısı’nı, Gaziantep-Karkamış Kapısı’nı ve Kilis Çobanbey-El Rai Kapsı’nı elinde tutuyor. Türkiye insani yardımlar ve geçişler dışında bu kapıları kapalı tutuyor. Türkiye’nin tutumu ise; Başbakan Ahmet Davutoğlu “Kobani’nin düşmesini istemeyiz” dedi. Ankara insani yardımı sonuna kadar sürdüreceğini söylüyor. PYD lideri Salih Müslim’ün ziyaretinde ise Türk heyetinin gündeminde üç başlık vardı. Kobani’nin yönetim biçimiyle ilgili kararın ilerde tüm Suriyelilerle birlikte alınması, Esad rejimi ile işbirliği içinde olmamak ve güvenli bölgeye hayır denilmemesi. Gelişmelere baktığımızda Türkiye’nin PYD’ye doğrudan silah yardımında bulunmasının Salih Müslim ile yapılan görüşmede de gündeme gelmediği anlaşılıyor. Nedeni ise PYD’ye verilecek silahların PKK’nın eline geçmesi endişesi.

Kobani’deki son durum ise şöyle; iki gün önce IŞİD bayraklarının dalgalandığı gözlenen Kobani’de IŞİD’in geri çekildiği bildirildi. Reuters ajansı, Kobani bölgesi Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Nassan ile yaptıkları telefon görüşmesine dayanarak IŞİD’in kentin girişinin gerisine çekildiğini duyurdu. Haberde, Nassan’ın şu ifadelerine yer verildi: “Bombardıman etkili oldu ve IŞİD birçok noktada geri püskürtüldü. Bu, onların şehre girişlerinden bu yana en büyük geri çekilmeleri ve bölgeden tamamen geri çekilmelerinin başlangıcı olarak kabul edebiliriz.”

Kobani’de yaşanaların ardında Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde protesto eylemleri düzenlendi. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere uluslar arası güçlerin ve Türkiye’nin Kobani sessizliği sürerken, Kobani’deki katliamı dur demek isteyen insanlar gerçekleştirdikleri eylemlerle hem Avrupa’nın iki yüzlü tutumuna tepki gösterdi hem de Kobani direnişine sahip çıktı. Türkiye’nin birçok ilinde yüzlerce kişi sokaklara döküldü. Gösterilerde en az 12 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Gösterilerin şiddetinin artması üzerine Batman, Diyarbakır, Mardin, Van ve Siirt’te bazı ilçelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Birçok ilde binalar tahrip edildi, araçlar ateşe verildi. Pazartesi gecesi başlayan ve gün içinde de devam eden eylemlere polis sert müdahale etti.

Bu haberin derlenme sürecinde Al Jazeera Türk ve Habertürk’ten Ecevit Kılıç’ın yazısından faydalanılmıştır.

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s