86 YIL SONRA ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

dsc_90491

Sadece İstanbul’da 20 bin civarında Süryani var. Bu zamana kadar kendi dillerini, kiliselerde papazların yardımıyla öğrenmeye çalıştılar. Okul isteseler “Türkiye’deki bütün okullar sizin” cevabıyla karşılaştılar, hastane isteseler “siz azınlık değilsiniz”…

Şimdi, tam 86 yıl sonra yeniden okullarını açarken aslında bir sorunun da cevabını aldılar: Azınlıksınız!

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal 86 yıl sonra açtıkları okul hakkında Basın Lobisi’ne konuştu.

86 YIL SONRA İLK OKUL AÇILIYOR

“Lozan antlaşmasına göre, Türkiye’de cumhuriyetin kuruluşundan sonra gayrimüslimlerin hepsini azınlık statüsüne koymak istemişler. Fakat bizimkiler buna itiraz etmiş; “biz Süryaniler 5 bin 500 yıldır bu topraklarda yaşamış bir toplumuz” diye azınlık statüsüne girmeyi istememişler. Dolayısıyla Süryaniler azınlık statüsüne geçmek istemiyorlar. Lakin Lozan’da şöyle bir cümle de var:”bütün gayrimüslimler azınlıktır.” Bundan dolayı bir çelişki yaşıyorduk bugüne kadar. Okul açmak istiyoruz, hastane açmak istiyoruz… Kendi süryani dilimizi öğretmek istiyoruz… Ama bize hep; azınlık değilsiniz, Türkiye’deki bütün okullar sizin, siz yapamazsınız deniliyor. Peki azınlık değilsek bizi, subay yapın, asker yapın, kamu da görev verin… Bir vali, bir kaymakam olalım… Ona da müsaade edilmiyor. Böyle bir karmaşa yaşıyorduk. Dolayısıyla 2 sene önce bir dava açtık. Biz neyiz bunu bir anlatın, mahkemede tescil edin dedik. Azınlık mıyız, değil miyiz. Ankara 13’üncü İdare Mahkemesi’ne açtığımız davayla azınlık olduğumuzu tescil ettirdik. Buna istinaden biz de azınlıksak, azınlık haklarımızı kullanalım dedik. Okul açmak için müracaat ettik. Okul açma noktasında da her hangi bir engelle karşılaşmadık. ”

SÜRYANİ DİLİNİ ÖĞRETECEĞİZ

Anaokulu açılmasının nedenini ise Gürdal şöyle anlattı: Biz ilk adımdan başlamak istedik … Buradaki talebi gördükten sonra, çocuklarımızı büyük aşamaya taşıyabilmek için ileri ki tarihlerde ilkokul da açmayı planlıyoruz. Ama gelecek kayıtlara, gelecek nufüsa göre hareket edeceğiz. Milli Eğitim’in müfredatına uygun eğitimler verilecek ama biz buna ilave olarak Süryaniceyi de koyacağız.

10 kişilik bir eğitim kadrosu… Öğretmenlerin çoğu Süryanice biliyor. Süryani edebiyatını masallarla dinleyecek çocuklar… Müfredatın temeli ise sağlam. Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sait Toprak hazırladığı müfredatla okula destek veriyor.

DSC_9033
SAVAŞLAR SON BULSUN

Süryani Kadim Meryam Ana Kilisesi Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal’ın bir de 1 Eylül mesajı vardı:

“Süryani Kadim Vakfı Cemaati olarak barışın sadece 1 Eylül de değil, 365 gün kutlanmasını istiyoruz. Bir barışçı bir toplumuz, hiç kimseyle bir husumetimiz olmadı. Hiçbir zaman bir toprak uğruna ya da başka bir şey uğruna savaş vermiş insanlar olmadık; Süryani toplumu olarak. Burası bizim toprağımız, bizim ülkemiz. Bizim de en büyük temennimiz ülkemizin kalkınması ve hep barış içerisinde dünyayla entegre olması.

Eğer 1 Eylül Barış Günü olarak kutlanacaksa dünyadaki savaşların durmasını temenni ediyorum. Çünkü Suriye’deki Süryaniler, Hristiyanlar… Irak’taki Süryaniler, Hristiyanlar… Ve hatta kendinden olmadıklarını sandıkları müslümanları bile ezen  bir takım grupları  barışa davet ediyorum. Ortadoğu’daki savaş bu 1 Eylül’de son bulsun. Tüm savaşlar son bulsun.

DSC_9029

DSC_9034

İpek Alemdar

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s