BİR SALKIM ÜZÜM

Bir salkım üzüm çürüğü ile çekirdeği ile mis kokusu ile bir salkım üzüm. Yeşil yaprakların arasında yavaş yavaş beliren ve daha sonra koca bir salkım olan üzüm için çok uğraş verir çiftçi. Eline doğan bir salkım üzümle neler yapmaz ki çiftçi.

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı Hoşköy köyünde şimdi tamda bağbozumu zamanıdır. Bağı üzümü olan şimdi tek tek emeklerini toplarken, mahsulu olmayan ise ekmek parasına yövmiye tabir edilen günlük üzüm toplama işine gider. Peki nasıl olur bir salkım üzüm nasıl doğar bir kökten.

7276_0b4b0764df

Hoşköy’lü çiftçilerin anlattığına göre Ocak ayında yani soğuk bir kış ayında başlıyor üzüm ile ilk emek. Üzümlerin kökleri bu ayda açılan çukurlara gömülür. Tam iki yıl hiç mahsul beklemiyor, umutla ektiği üzüm kökünden. İki yıl çiftçi , toprak ,güneş, yağmur beraber büyütürler kökü. İki yıl sonra aşılama başlar. Çiftçi isteği mahsulu, istediği çeşit üzümü aşılar köke. Yerine göre, bağa göre ihtiyacına göre aşılar. Orada genel olarak ikiye ayrılsa da bolca üzüm çeşidi vardır. Genel olanlar sofralık ve şaraplıktır. Sofralık olan üzümler ; kıpkırmızı Kardinal, Çavuş ve mis kokusu ile tanınan Mıskat üzümüdür. Şaraplık olacak üzümlerde şöyledir; Simyon, Gamay, Horozkarası, Yapıncak . Genel olarak ikiye ayrılsada o bir salkım üzümden sirke, şifa kaynağı pekmez ve üzüm suları yapılır. Aşılama yapıldıktan sonra tekrar çiftçinin bekleme süresi başlar. Umut ve merak ile aşının tutması ve kökün büyümesi gözlenir. Bir sene daha mahsul vermeyen kök o yıl 50 cm’e kadar büyür. Aşıdan çıkan dal buna pupka denir üç pupka kesilir. Bunun nedeni kökün yeşermesini sağlamaktır. Kesilen yerden filizlerin çıkmasını heyecanla görürler. Filizler 10 cm. yükselince Manisa Soma-Kükürt atılır. Zaman zaman ilaçlama işlemi devam eder. Külleme ilacı ve zehir atılır. Külleme ilacı üzüm tanesinin çatlamasını önler yani üzüm tanemiz çatlamadan büyür.
İlkbahar’ın ılık günleri başladığında belli eder kendini üzüm salkımı. Yazın tam ortasında 15 Temmuz’da ilk mahsuller başlar sırasıyla. Öncelik sofralık üzümlerindir. Kardinal ,Mıskat, Çavuş ve daha sonra Yapıncak üzümü yaz sofralarında yerini alır. Bağdan getirildiği sepetten özenle çıkarılır ev halkına gururla gösterilir üzüm salkımları. Çünkü çiftçinin göz bebeğidir bir salkım üzüm. Havaların soğumasıyla gelen eylül ayının ortalarında şarap yapımı için şıra alınmaya başlar. En sonda kalan neferler en tepede kalan tanelerin ise yeri sirkedir.
Çiftçi topladığı bir salkım üzüm ile çok hayaller kurar.

YAPINCAK

Bir salkımından pekmez yapar torunlarına gönderir. Kan yapsın da kırmızı kırmızı yanakları olsun diye. Pekmez Yapıncak üzümünden yapılır. Üzüm taneleri kabukları, çekirdekleri, sapları ile bir bezin içine konur. Ayırmaz çiftçi sapı çöpü çünkü her şeyi şifadır bilir bunu. Bezin içindeki üzümler çiğnenir yavaş yavaş, çıkan su yani şırası bir kaba konur. Üzerine pekmez toprağı denen toprak iyice ezilerek ve süzgeçten geçirilerek eklenir. Bu toprak onların bildikleri belli yerlerde olur. Gidip herkes alabilir ihtiyacı kadar. Kabın üzeri kapanarak bir gece bekletilir. Ertesi sabah kabın içinde köpük oluşmuştur o köpükler yani ince toprak üzerinden alınır. Ve kapta kalanlar yardırma işlemi için ateşin üzerine konularak tavaya dökülür. Kaynayınca tekrar süzülerek kaba konur. Böylece şıra ve toprak birbirinden ayrılmış olur. Daha sonra pekmez olması için tekrar ateşe konulur ikinci kez ateş pekmez için son adımdır. Tekrar kaynayan pekmez kıvamı anlaşılmak için bir kaba konulur. Pekmezden bir kaşık alındığında pekmez ikiye ayrılır ve tekrar birleşirse kıvam tutmuştur.
Çiftçi doğal sirke yapar evinde bir salkım üzümden. Sirke için üzümler ezilir, her şeyi ile birlikte. Ezildikten sonra bir kaba doldurulur. İçinde posası, çekirdekleri, kabukları vardır. Kabın ağzı iyice kapatılır ve bekletilir. Üzümler tutuşmaya başlar yani kaynama işlemi gerçekleşir. Etrafında sirke sinekleri uçmaya başlayıncaya kadar açılmaz. Daha sonra kullanılan miktara göre üzerine su eklenerek doğal üzüm sirkesi elde edilir.

sss

Sıra şarap yapmaya gelince özenle bakılan Gamay üzümleri seçilir bu işlem için. Bir bezin içine konan üzümler sıkılır ve çıkan su ile posa ile birlikte 40 gün bekletilir. Bu günlerde mayalanması , fermante edilmesi gerçekleşir. Posanın ayrılması için süzme işlemi yapılarak şişelenir. İçine konulan ekstra maddelere göre 15 gün ile 6 ay sonra içime hazırlanmış olur.
Hoşköy’ün tarihi çok eskilere M.Ö. 1. yüzyıla kadar dayanıyor. Ganohora olarak adlandırılan bu bölge iki köyün birleşmesidir. Şimdiki adları Gaziköy(Ganos) ve Hoşköy olan bu iki köy. 14. yy’da metropol olan ve nüfusları binleri bulan iki yerleşim yeri idi. Kentin ünü Karedeniz’den Fransa Marsilya’ya kadar dayanıyor. Buralarda üretilen şaraplar yine buradan çıkarılan toprak amforalar ile dağıtılıyordu. O dönemki metropol dini açıdanda kutsal sayılan Işık (Ganos) Dağı üzerindedir. Antik Çağ’da kutsal sayılan Işık dağında bulunan Ganohora denizcilerin haç çıkarmak için özellikle uğradığı yerlerdendi. Zira bölgede bulunan manastırlarda bunların kanıtı durumdadır.Hoşköy sizi girişte Abdülmecit döneminde yapılmış bir deniz feneri ile karşılar. Şimdi sakin bir kasaba haline gelen yerleşim yerinin halkı geçimini bir zamanlar tütün olmak üzere üzüm,zeytin ve balıktan sağlıyor.

hoskoy_fnr_02

En son üzümler toplandıktan sonra sıra başka gözbebeği olan zeytine gelir. Bir salkım üzüm yerini bir dal zeytine bırakmıştır. Zeytin mevsiminde buluşmak dileğiyle…

İpek   Alemdar                                                                                         Basın lobisi    

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s