Seçimin tek galibi Erdoğan değil

 

IMG_5305-1Aylardır konuştuğumuz, cumhurbaşkanlığı seçimi sonunda sonuçlandı. “Demokrasimizin üç adayı” tüm bu süreç içerisinde ter dökerken malumun ilamı kesin olmayan sonuçlarla birlikte gerçekleşti. Kesin olmayan sonuç dediğime bakmayın, maksat kuralına uygun yazmak.

Sonuç kimseyi şaşırtmadı. İlk turda alır denilen Erdoğan yanıltmadı. Zira ikinci tura kalsaydı, daha fazla oy oranıyla daha büyük hayal kırıklıkları yaratabilirdi. Ekmeleddin İhasnoğlu beklenilen oy oranını seçimlerde aldı. Asıl şaşkınlığa uğratan İhsanoğlu’nun yüzde 38’i aşması olurdu. CHP İhsanoğlu’nu aday göstererek tabanını kaybetmesine neden oldu. Birçok kişi ya boykot etti ya da tatilini bölmek istemedi. Anlamak da zorluk çekebilirsiniz lakin oy vermemek için kendilerince geçerli bir sebepleri vardı: cumhur adayını bulamamıştı. Buradaki boykot eleştirilebilir. Böyle bir seçimde, üç aday varken, yüzde 50,01’i geçen kazanan sayılıyorken boykot yanlış bir tercih olarak görebilirsiniz. Ki ben öyle görüyorum.

Ve gelelim Demirtaş’a… Demirtaş bu seçimin bir diğer kazananı aslında. Seçim çalışmaları süresince halkla daha fazla kaynaşan Demirtaş, parti olarak (HDP) “Türkiyeleşerek” kendini daha da sevdirdi. Artık sadece Kürt halkı için değil Türkiye topraklarında bulunan birçok insan için Demirtaş birleştirici oldu. Geçtiğimiz yerel seçimlerde totalde yaklaşık yüzde 7’lik oyu olan partinin (HDP ve BDP’nin toplam oy oranı) önümüzdeki genel seçimlerde, bu birleştirici özelliğini tekrardan öne çıkardığında, daha da başarılı bir profil çizeceği çok açık.

Melike Çapan
Basın Lobisi

 

Reklamlar

One thought on “Seçimin tek galibi Erdoğan değil”

  1. Bence bu kürt siyasi hareketinin başarısı olarak algılanmamalı.Hatırlanacağı gibi gezide insanlar ölürken beton soğukluğunu muhafaza edip uzak durmuştu.Seçim sürecinde yaptığı söylemler şık da olsa gezi tavrı unutulmuş değil. Yüzde 2’lik oy fazlalığının kalıcı olmayacağını düşünüyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s