Tutuklama Talepleri Reddedildi

Ali Ismail Korkmaz Davası’nda tutuklama talepleri reddedildi.

Eskişehir’de Gezi Parkı eylemleri sırasında polis tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın davasında üçüncü duruşma bugün Kayseri’de görüldü. Mahkeme Adli tıp raporunun beklenmesine, sanıklarla konuşan 2 kişinin Eskişehir de talimatla tanık olarak ifadelerinin alınmasına, Sanık Hüseyin Engin’in duruşmadan vareste tutulma talebinin reddine, tutuklulukların devamına, tutuksuz sanıkların tutuklanma taleplerinin reddine karar verdi. Duruşma 9 Ekim 2014 tarihine ertelendi.

Kayseri’deki duruşmaya İstanbul ve çevre illerden birçok kişi katılırken, HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder, CHP Milletvekilleri; Veli Ağbaba, Muharrem Işık ve Hüseyin Aygün de duruşmayı izleyenler arasındaydı.

OTOPSİ RAPORU OKUNDU

Mahkeme de Ali İsmail’in otopsi raporu okundu. Okunan rapora göre; Ali İsmail’in ölümü kafa travmasına bağlı beyin kanaması sonucu gerçekleştiği belirtildi. Rapor da Ali İsmail’in kullandığı ilaçların da ölümü kolaylaştırıcı etkisi olduğu söylendi. Anne ve baba Korkmaz rapor okunurken gözyaşlarını tutamayarak, salondan dışarı çıktı.

BİLİRKİŞİ RAPORLARI OKUNDU

Mahkemeye verilen tüm raporlar okundu. Güvenlik kamerası çözümlemeleri okunarak, Kamera kayıtlarından Ali İsmail’in saat kaçta dakika dakika nerede olduğu tespit edildi. Görüntü çözümlemelerine ilişkin raporlarda şahısların kimliğinin tespitine elverişli olmadığı belirtildi.

Duruşmada sanıkların telefon görüşmeleri ile ilgili TİB raporu okundu. Rapora göre; Okunan bilirkişi raporuna göre tüm sanıkların ortak telefon görüşmeleri mevcut. Raporda Ali İsmail’e son tekmeyi atan sanık Mevlüt Saldoğan’ın çok sayıda cep telefonu olduğu söylendi. Sanıkların olay günü ve ertesi günlerde birbirleriyle telefon görüşmesi yaptığı tespit edildi. Telefon kayıtlarıyla, sanık Mevlüt Saldoğan’ın Ali’nin öldürüldüğü gün ve ertesinde öldürüldüğü yerin yakınlarında olduğu anlaşıldı.

ALİ’NİN AVUKATLARI OTOPSİ RAPORUNA İTİRAZ ETTİ

Korkmaz Ailesinin avukatları verdikleri beyanda; sanıkların telefon görüşmesi kayıtları olaydan sonra delilleri karartmaya çalıştıklarını ispatlamaktadır. Bu kayıtlara göre sanıklar birbirleriyle irtibat halindedir, birlikte hareket etmişlerdir, ve hepsi olay anında olay yerindedir” şeklinde konuştu. Avukatlar şöyle devam etti: “otopsi raporundaki; kemik kırıklarının ölüme etkisinin orta derecede olduğu, kullandığı ilaçların ölüme katkısı olduğu yönündeki tespitlere itiraz ediyoruz”

Ailenin avukatları; sanık Mevlut Saldoğan’la Akp milletvekili Ziver Özdemir arasındaki telefon görüşmelerinden bahsederek; “Bu konuşmalar yargı sürecine müdahale oldugunu belgeliyor, suç duyurusunda bulunacağız” şeklinde beyanda bulundu. Avukatlar tutuksuz yargılanan sanık polislerin de tutuklanmasını talep etti.

KALBİME KAZIDIM

Anne Emel Korkmaz duruşma öncesinde açıklamalarda bulundu. Anne Korkmaz; “Bunları, Alimin ölümünden 10 gün sonra yaptırdım. Ben, hep karşıydım böyle şeylere. Ama, acısını içime gömdüğüm Alim bana bunu da yaptırttı. Kolyeye de karşıydım. ’Neden isimlerini taşıyorlar?’ derdim. Onu da Alim için yaptırdım. Alişimin, adını, hatırasını taşımak istedim. Gerçi o benim yüreğimde, beynimde, aklımda, her yerde. Ali İsmail’i kalbime kazıdım. Yine de ismini taşımak istedim.” dedi.

Anne Emel Korkmaz, Gezi olayları sırasında dövülüp 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013 tarihinde hayatını kaybeden oğlunun pusu kurularak katledildiğini, bazı kişilerin saçma sapan şeylerle katilleri sıyırmaya çalıştıklarını anlatırken şöyle devam etti: “Görüntüler ortada. Nasıl bir vicdan? Onlar insan kanı taşımıyor mu bu raporu verenler? Onların evlatları, anneleri yok mu? Empati kursunlar; ’Benim çocuğumun başına böyle bir şey gelmiş olsa, acaba ben ne yapardım? Annem ne yapardı?’ Onu düşünsünler. Yani hangi vicdanla, hangi dinle böyle bir şey yapabiliyorlar? Çocuğa tekme atıyor, benim oğlum beyin kanaması geçiriyor, doktor ’Bir şeyin yok’ deyip eve gönderiyor. Oğlumu darp eden katil insan olamaz. ’Travma var’ diye rapor veriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir ülkede ve nasıl bir hükümet tarafından yönetildiğimizin bir göstergesidir. Adaleti bulmak, oğlumun katillerinin cezalandırılması için buradayım. Oğlum geri gelmeyecek. O acı dinmeyecek. Ama katiller de rahat rahat sokakta dolaşmasınlar. Onlar da cezalandırılsın ki, başka canlar yanmasın, başka anneler ağlamasın diye. Biz bunu istiyoruz.”

 Basın Lobisi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s