BASIN LOBİSİ

Tarafsız değil, insandan taraf!

Çok yazık

Geçen seneki Newroz’dan bu yana süregelen ve Türkiye’deki herkesi yakından ilgilendiren bir süreç var. Adı “Çözüm süreci”. Üzerine çok şey yazıldı, çizildi. Taraflar sürecin iyi işletilememesinden şikayetçi oldu durdu. Ama en son hükümetin üzerine düşenleri yapmadığını kanıtı olarak kalekollar çıktı. Bölgede 280 kalekol TOKİ tarafından ihale edildi. Bir kısmının yapımı tamamlanmış, bir kısmının ise devam ediyor. Çözüm süreci deyip “barış”ı ağzına alan hükümetin bu tavrına tepkiler yükseldi.

Meselenin bir de Liceliler için ne ifade ettiğine bakalım. Lice’de kalekol yapımı demek, ne demek? Ölüm demek, göz yaşı demek, savaş demek. Kalekol yaptıkça sen devlet olarak oradaki insanlara güven vermiyorsun. Aksine tedirginlik veriyorsun, savaş psikolojisine sokuyorsun. Bu konuda herkesin anlaşması gerekiyor.

Lice halkı ne yapıyor peki, doğal olarak tepki gösteriyor. Ama ülkemizde tepki gösteren, hakkını arayan herkese ‘terörist’ damgasını yapıştırmak çok kolay. Hele ki Doğu’da yapıyorsan bu eylemi, Allah’ın emri. (‘Terörist’in kelime anlamını ve kullanışı üzerine bir şeyler hazırlamalı, ama başka zamana artık). Velhasıl sonuç olarak bu eylemlerde devletin erki yine ve yeniden silahına sarılıp 2 kişiyi öldürdü.

Yazık.

Kimse ağzına bile almadı yiten canları. Kim olduklarını, isimlerini bile hatırlamayız. Çünkü onlar doğudadır. Belki de çünkü onlar alışıktır, diyoruzdur.

Yine yazık.

Çözüm sürecinin tek somutluğu yitip gitmişti. Kan dökülmüş, analar ağlamıştı. Telaşlandık. Çatışmalar yine başlayacak diye, yine gencecik insanlar ölecek, yine analar ağlayacak diye. Hemen arkasından ölümler için yapılan eylemlerde bir çocuk denildi, yüzü kapalı nereden nasıl çıktı bilinmiyor. Askeri bölgede göndere çekilmiş, Türkiye bayrağını indirdi. Ve asıl mevzu Türkiye için orada patlak verdi. İnsanların taleplerini görmeyen, ölen canları görmeyenler birden sadece ‘indirilen bayrağı’ görmüştü. Eyvallah, bayrak kutsal. Ama bizler molotof atan MİT’çileri de gördük eylemelerde. Hiç mi aklınıza gelmez? Hiç mi şüpheye düşmezsiniz? Ya da insanların ölümünü görmek ve ona tepki göstermek yerine ‘kimin indirdiği belli olmayan’ bayrağın indirilmesine tepki gösterirken, nasıl bir vicdan rahatlığıyla nefret kusarsınız?

Çok yazık.

Helin Genç

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
%d blogcu bunu beğendi: