İBNE DAVASINDA KARAR VERİLDİ

 

fft81_mf1901209

 

Başbakan Erdoğan ‘ın, “Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir Alevi’yim” açıklaması üzerine Twitter’dan, “Erdoğan’dan dört dörtlük ibneyim, ibneliği sizden öğrenecek değiliz açıklaması bekliyorum” yazan Levent Pişkin’in yargılanacağı 2inci duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Levent Pişkin hakkında  hakaret eylemi sabit görüldüğünden 2 ay 15 gün hapis cezasının karşılığı 1500 TL para cezasına çarptırıldı.

Bugün Çağlayan Adliyesi 18. Sulh Ceza’da görülen davada söz alan Levent Pişkin: Ben hakaret etmedim.İbnelik hakaret değildir.Öyleyse ben kendi cinsel kimliğime hakaret etmiş olurum.Anayasada LGBT savunucuları olarak bu konuda bir hüküm konulması için çalışmalar yürütüyorduk.Hakaret Kastım olamaz” dedi.

Pişkin sözlerine şöyle  devam etti: ” Ben ibneyim ibnelik için mücadele ediyorum ibneliğin olağanlaşması için burada birine hakaret olarak kullanmam imkansız , TDK’da ibne kelimesine bakıldığında eşcinsel erkek olarak yazıyor.”

Hakim taraflara uzlaşma talebini sordu.Taraflar uzlaşmayı kabul etmedi. Pişkin “müdahil vekilleri beyanlarında iftira ve ağır tahrikten bahsetmişler ama eşçinsellik suç değil hastalıkta değil.” Cinsel yönelimine hakir görüldüğü iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Pişkin Recep Tayyip Erdoğan’ın  dokunulmazlığı olduğu için kararın beli olduğunu söyleyerek karar verilmesini talep  etti.

Pişkinin avukatlarından söz alan Tora Pekin ; “Ortada çelişki yok  müvekkilim sadece söylediğim sözün başbakan sıfatıyla bir alakası oktur diyerek Recep Tayyip Erdoğan’a  yönelik olduğunu belirterek ifadesinde düzeltme yapmıştır.Ben Aleviyim sözlerine yönelik Alevi için Kürt için bunu söylersiniz ama eşcinseller için söyleyemezsiniz anlamında söyledi” diyen Pekin Boğaziçi’nden bilimsel açıklama aldıklarını belirterek beyanına şöyle davam etti. ” Boğaziçi Üniversitesi Türk Edebiyatı öğretim üyesi Erol Köroğlu’dan bu konuda bilimsel bir açıklama aldık söz dizisi ve anlam dizisi olarak herhangi bir hakaret içermediğini belirtti.”

Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı değerlendirmeyi kabul etmediklerini belirtti. “Mahkeme tarafından alınmış rapor değil biz o değerlendirmeyi tanımıyoruz, kabul etmiyoruz” dedi.

Pişkin’in  avukatı  Filiz Keresteci;  “Ben kadın hakları savunucusuyum avukatlığım hep bu konu üzerinde olmuştur. “Erdoğan’dan ben dört dörtlük feministim feministliği sizden öğrenecek değilim açıklamasını bekliyoruz dense hakaret olmayacaktı.Kelimeyi tek başına ele almak gerekir ” şeklinde beyanını verdi.

Başbakan  vekili Ahmet Özel’in yetkisiyle savunma yapan avukat geçen duruşmada Pişkin için ” Yazılı verdiği savunmasıyla şimdi ki söylemi arasında çelişki var. İbnelik birinci anlamıyla TDK’da kızgınlıkla söylenen anlamında geçer.Müvekkilimizin cinsel tercihi bellidir. İbne denilmesi hakarettir. Kamu görevlisine hakaretten cezalandırılmasını istiyorum” dedi. 

Çağlayan Adliyes.i 18. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk davada söz alan Levent Pişkin, “ibne” sözcüğünün bir hakaret değil, cinsel yönelimi ifade eden bir söz olduğunu ve kendisini de böyle tanımladığını söylemişti. Hakim; “Bize karşı bir önyargınız olmasın. İstediğiniz kadar konuşun biz dinleriz hazırız da…” sözleriyle Pişkin’e cevap vermişti.

Melike Çapan – İpek Alemdar

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s