Sokaklar karanlık Saraylar adaletsiz

10366322_10202709111663446_4105730937569203394_n

Bugün Kayseri’de ikincisi görülen duruşmada arra karar çıktı. Mahkeme tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut’un tutuklanmasının redddine, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Dava 14 Temmuz’a ertelendi.

Eskişehir’de gezi parkı direnişi sırasında polis ve siviller tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın (19) davasının ikinci duruşması bugün Kayseri’de görüldü. Güvenlik gerekçesi ile Eskişehir’den Kayresi’ye alınmıştı. Kayeseri’de 2’inci kez görülecek duruşma için polis şehirde geniş güvenlik önlemleri aldı. Tanıkların beyanlarının alınmasından sonra Savcı mütalaasını verdi. Savcı tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep ederken, tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut’un tutuklanmasını talep etti. Mahkeme tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut’un tutuklanmasının redddine, tutuklu sanıkların tutukluluk haline karar verdi.

İşte Kayseri’deki Ali İsmail Korkmaz Davası’nda yaşananlar:10329310_140684986102277_3565280547652774472_n 10371906_140685102768932_3675215217400589652_n   (kaynak Twitter ) Atılan biber gazlarından dolayı Ali İsmail’le aynı sokağa giren Doğukan Bilir adlı genci döven polis Selçuk Bal, Şaban Gökpunar ,Hüseyin  Engin ile sivil Serkan Kavak  duruşmada  tanık olarak ifade verecek. Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan duruşma konferans salonunda bugün  saat 10:00 başlayacak. Daha önceki duruşma salonunda yaşanan ses sistemi sorunu ve salonun küçük olması nedeniyle bugünkü duruşma konferans salonunda yapılacak. Duruşmanın yapılacağı konferans salonuna avukatlar ve aile geldi. BnahZ8IIIAA6VJ1   Bnaj3loCQAAxgWe   Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan’da Ali İsmail duruşması için Kayseri’de bulunuyor. Bna3bfvCAAEfZiS   Aileye destek için gelen kitle adliyeye yürüyor. 10301223_140689502768492_2342128243559587810_n (kaynak Twitter)

Duruşmada 11 tanık dinlenecek. Müdahil vekillerinin de sürpriz  bir tanığı bulunuyor. Polisin arama noktalarını kaldırdı. Duruşma başlamak üzere.

Tutuklu sanıklar salona getirildi.

TÜBİTAK’tan görüntü kayıtları ile ilgili istenen rapor eksiklikler sebebiyle duruşmada değil, olay gününe ilişkin baz istasyonu kayıtları raporu bulunuyor.

Sami Elvan “benimde oğlum polisler tarafından öldürüldü, davaya katılmayı talep ediyorum” dedi.

Ahmet Atakan’ın kardeşi Zafer Atakan, Balıkesir Barosu ve Mersin Barosu’da davaya katılma talebinde bulundu. Ali İsmail’in kuzeni davaya katılma talebinde bulundu, savcı doğrudan zarar görme olmadığı için talebi reddetti.

Savcı tüm katılma taleplerinin reddetti. Ali İsmail’in yeğeni Ali Yusuf’un velisi olarak babası Gürkan Korkmaz katılma talebinde bulundu.

Davaya katılma taleplerinin değerlendirilmesi için 5 dk. ara verildi.

Sanıklar arası menfaat bulunduğundan her sanığı bir avukatın savunması kararı verilmesine rağmen , sanık tarafı o hususu düzeltmedi.

Duruşmaya verilen aranın bitmesi ile mahkeme başkanı katılma taleplerini okudu. Talepler reddedildi.

Sanık vekilleri Korkmaz ailesinin itirazları üzerine toplu vekillikten çekiliyor. Her sanığı bir müdafi savunacak.

Tanık Semih Berkay Yapıcı salona alınarak kimlik tespiti yapıldı.Beyanı alınacak.

Tanık Yapıcı Ali İsmail’in dövüldüğü sırada olayları yakından gören birisi. S.Berkay Yapıcı’nın beyanı “Fırında iki polis vardı, birinin elinde cop vardı. iki dk sonra dışarı çıktım, iki polis bir eylemciyi kolundan tutmuş götürüyordu.Gösterici yapmayın etmeyin diyordu, darp etmeye başladılar.Bu polislerden biri Selçuk Bal’dı. Kapalı pazara doğru sürükleyerek orada darp ettiler.  Ali İsmail sokağa girince onu yakalayamayıp Doğukan’ı yakaladılar. Ali’yi benim koştuğum yere koşarken gördüm.Ali İsmail Korkmaz ‘a ilk fırıncılar vurmaya başladı ve dengesini kaybetti. Sonra orada bulunan herkes dövdü.Polis ve yanındaki maskeli polis tarafından yakalanmaya çalışıldı ama Ali kaçtı, daha sonra fırıncı sanıklar Ali İsmail’in önünü kesti. Ali ismail kaldırıma çıktı, fırıncı çelme taktı, Ali düştü, oradaki herkes Aliyi darp etmeye başladı, uzun saçlı bir polis (Yalçın Akbulut).geldi, Mevlut Saldoğan tarafından dövüldü, Ali kafasını saklamaya çalıştı ama hep kafasını tekmelediler. Ali bilincini kaybetti, sonra kendine gelmeye başlayınca sanık Mevlüt Saldoğan tekrar darp etmeye başladı. Ali arada fenalaşıyordu.Ali bir fırsat bulup kaçmaya başladı, polisler “çevirin onu” diye bağırıyordu. Sonra Ali gözden kayboldu.”

Tanık olay gecesi olanları anlatırken Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz ve ablası ağlamaya başladı.

Tanık Yapıcı “Sonra polislerin sivil şahıs Serkan Kavak’a “başımıza iş açacaksın, sakin ol” dediklerini duydum”. Tanığa sanıklar teşhis ettirilecek, müdahil vekili Ayhan bey: “tanığa sanıkların eski fotoları da gösterilsin, tipini değiştirenler var”.

Yalçın Akbulut görünüşünü değiştirdi. Tanığın teşhis işlemi başladı.Tanık “Mevlut Saldoğan’ın elinde beyzbol sopası vardı bunu da eklemek isterim” dedi.

Tanık Yapıcı sanıkları yüz yüze teşhis etti. Mevlüt Saldoğan’ı eliyle göstererek tespit etti.Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut’u da teşhis etti. Tanık fırıncı Ebubekir Harlar, İsmail Koyuncu, Muhammet Vatansever’i teşhis etti, Ramazan Koyuncu’yu hatırlamadığını söyledi.

Tanığın savcılıktaki ifadesi okunuyor,tanık kendi ifadesini dinlerken gözyaşlarını tutamadı. Tanığın beyanının tamamlanmasının ardından sanık vekilleri tanık Yapıcı’ya sorular soracak.

Sanık vekili Av. Ayhan  Erdoğan bu aşamada sorularının olmadığını belirtti.

Ali İsmail’in avukatları tanığa ve sanıklara olaya ilişkin görüntüleri izleterek tanığa sorular sormak istiyor.

Sanık avukatı TÜBİTAK’tan alınan görüntülerin raporunun olmaması nedeniyle görüntülerin izletilmesine itiraz etti. Sanık vekillerinin tanığa ait olduğunu iddia ettikleri ekşisözlük entry’sinin okunmasını talep etti. Olay sırasında polislerin Ali İsmail Korkmaz’a küfür ettiği ortaya çıkması üzerine abi Gürkan Korkmaz polislerin üzerine yürüdü,salon karıştı.

Sanık vekilinin tanığa o gece eve bıraktığı kız arkadaşının soyadını sorması üzerine salondan ‘teşhir’ olma nedeni ile itiraz geldi. Sanık vekili tanığın arkadaşının da ifadesinin alınmasını istedi.

Tanık arkadaşını olaydan önce eve bırakmıştı, olay olduğu sırada orada bulunmuyordu. ayrıca sanık vekillerinin tanığın arkadaşının eylemlere katılıp katılmadığını sorması üzerine itirazlar geldi. Başkan soruya itiraz etti,tanık arkadaşının ismini vermedi.

Sanık vekili “benim vekilimin vurduğu söylenen yerde morluk yoktu” demesi üzerine anne Emel Korkmaz “her yeri mosmordu,ağzında diş kalmamıştı” dedi.

Abi Gürkan Korkmaz’ın eski sınıf arkadaşı olan sanık vekile ” hastanede ziyarete geldin,girip baksaydın morluk var mıydı?” dedi. İlk tanığın ifadesinin tamamlanmasının ardından mahkeme ara verecek,duruşma öğle tatilinden sonra devam edecek.

Ali İsmail’in vekillerinin talep ettiği görüntüler tanığa izletilmeye başlandı.Talep edilen görüntülerin sanıklara da izletilmesi için monitör salona çevrildi. Anne Emel Korkmaz ve ablası görüntüleri görmemek için yerinden kalktı.

Tanık Yapıcı görüntüleri izleyerek “şu koşarak gelen bendim” diyerek kendini gösterdi. Görüntülerin izlenmesi bitti, tanık kendini ve sanıkları teşhis etti, tutanaklara geçiriliyor.

Duruşmaya ara verildi , saat 14:30’dan sonra tekrar devam edilecek.

Duruşmanın ikinci yarısı başladı. Mahkeme başkanı birinci bölümde bir tanığın dinlendiğini kalan kısımda ise 10 tanık dinleneceğini,herkse soruları önceden hazırlar ve müdahale olmazsa saat 23:00’a kadar bitirebileceklerini açıkladı.

Sanık Şaban Gökpınar “gezi parkı eylemlerine katılmış birinin tanıklığına ne kadar güvenebiliriz” dedi. Sanıların provoke edici soruları karşısında salonda tartışmalar oluyor,mahkeme başkanı başka güne bırakma konusunda uyarıyor.

Sanık vekili tanığa “peki sana neden müdahale edilmedi,sana orası güvenli bölgedir mi dendi?” sorusuna tanık vekili “sen niye ölmedin?” diye soru sorulamaz ” dedi.

Polis Yalçın Akbulut “vicdanım rahat ben Ali İsmail’e hiç vurmadım” dedi.

Bir sonraki tanık Turhan Güler kürsüye çağrıldı. Tanık Turhan Güler ” ben ,Fırat, Ali İsmail ile beraberdik Fırat ayrıldı.Müdahale olunca Ali sola ben geriye kaçtım.Sonra onu tramvay durağında gördüm yüzünde darp izleri vardı.Polisin yaptığını söyledi.Bilinci yerinde değildi. Hastaneye götürdüm, diğer arkadaşlarımı da aradım, geldiler birlikte mavi hastaneye gittik, oradan SSK hastanesine sevk ettiler, Ali’yi ambulansla götürdüler, biz arkadan gidip sabah 5-6’ya kadar bekledik. Ortopedi’ye görünsün dediler, sabahı bekledik.Ortopedi açılınca oraya gitti ali, orada da adli vaka olduğu için bakamayız demişler,ifade vermesi gerekiyormuş, sonra ben kendi evime gittim.Sürekli nerede oldu kim dövdü diye sorduk, ama konuşamıyordu, hatırlamıyorum diyordu.” Tanığın eski ifadesi okunuyor:” Ali nerde olduğumuzu soruyordu, galiba kolum çıktı dedi, dişleri sallanıyordu.”

Tanık Güler’e Ali İsmail ile birlikte yürüdükleri görüntüler izletiliyor. Tanık kendini ve Ali İsmail’i teşhis etti.

Tanık Fırat Köse ifade için kürsüye çağrılarak yemin etti.Tanık Köse “sınavım olduğu için erken ayrıldım.Gece iki gibi Ali’yi aradım konuşması garipti.Darp edildiğini arkadaştan öğrendim.Haberi alınca yanına gittim,kolunu tutuyordu hastaneye gittik.Tomografi çekildi,sonuçlardan sonra doktor “bir şey yok 2 güne geçer” dedi. Ali sınavlara girip giremeyeceğini sordu”

Fırat Köse’nin ifadesi okunuyor, Köse ifade verirken gözyaşlarını tutamadı.

Dördüncü tanık Ahmet Uygun kürsüye çağrılarak,yemin etti. Tanık Ahmet Uygun “Ali’nin ev arkadaşıyım,olay olduğunda evdeydim,duyduktan sonra yanına gittik. Kafasının sol tarafında darbeler vardı. Beyin kanaması tehlikesiyle uyusun mu bir şey olur m dedik,doktor bir şey olmaz uyusun dedi. Sabah karakola gittik hayır ifadeye gerek yok,gitsin muayene olsun dediler.Ali çok korkuyordu, ailesinin duymasını hiç istemiyordu, “merdivenden düştüm diyeceğim” dedi, biz “olur mu, bu önemli bir olay” dedik.

Tanık Ahmet Uygun’un ifadesi okunuyor.

Sanık Mevlüt Saldoğan ” Ali’nin ilaç kullandığını ,hastalığını doktora söylediniz mi? “

Tanık Ahmet Uygun “bütün doktorlara söyledik.”

Tanık Fatih Kırbaş: “O gün gece 11 civarı Serkan Kavak fırının sokağına geldi, elinde sopayla kimseyi geçirmiyordu, ben o sokakta oturuyorum” Serkan Kavak “ben bu sokağın cumhurbaşkanıyım” diye bağırıyordu, fırıncıyla da konuşuyordu.Sokağa 8-10 kişilik bir grup girdi,onları eylemci sanıp darp ettiler. Pardon tanık karışık anlatıyor, 8-10 kişilik grup sokaga girip önce esnafı eylemci diye darp ettiler, sonra sokaktaki araçların arasına saklanıp pusu kurdular.

Müdahil vekili de tanığın ifadesindeki karışıklığı fark edip müdahale etti, düzeltti. Olaylar yatışınca bu yanlışlıkla darp edilen grup fırına girdi, bilgisayarda kamera görüntülerini izlediler, ekran benim tarafa dönüktü. Pusu kuran şahıslar sokağa giren herkese saldırdılar. Bazıları kaçabildi, kaçamayanları ara sokağa sürükleyip dövdüler. Bir eylemci (Ali İsmail) zikzak çizerek kaçmaya çalıştı, yere düşürüp darp ettiler, sonra bir grup daha gelip onlar da şahsı darp ettiler. Şahıs kaçarken darp edenler fırıncıya doğru “çevirin çevirin” diye bağırdılar. Yerde yatan şahıs can havliyle küfretti, küfrün ne olduğunu hatırlamıyorum, küfredince tekrar darp etmeye başladılar.”

Tanık Sefa Kırbaş: Olay günü sokak karışınca biz camdan izlemeye başladık, Serkan Kavak elinde sopayla dolaşıyordu, fırıncı ona sordu:Ne yapıyorsun burada dedi. Benim küçük oğlum dün gazdan etkilendi, göstericileri döveceğim dedi.”

Tanık Osman Kırbaş dinleniyor.

Tanık Osman Kırbaş fırıncı sanık İsmail Koyuncu ve sanık Ebubekir’i teşhis etti, diğer sanıkları tanıyamadı.

Tanık evine temmuzda istihbarattan geldiklerini söyleyen 3 sivil polisin geldiğini, o şahıslardan birinin olay yerinde olduğunu söyledi.

Mahkemeye yarım saat ara verildi.

Yarım saatlik ara sona erdi.

Tanık Sefa Kırbaş otobüsünün kalkacağı gerekçesiyle mahkemeden ayrılmak istedi. Sanık vekilleri itiraz etti.

Tanık Bedir Gelerli: Yunus Emre caddesinde oturuyorum ama sokağı penceremden görebiliyorum. Zaten balkona çıkamıyorduk. Çıktığımızda polisler “yarın size sıra gelecek” deyip kaba bir şekilde içeri girmemizi söylüyordu. Sonra resmi giyimli kasklı maskeli ve sadece maskeli sivillerin sokaktan çıktığını gördüm olaylar bittikten sonra,bizim evin önünde durdular. Konuşuyorlardı aralarında, sivil olan Serkan Kavak idi. Polislere “siz bizi dövdünüz ama biz sizdeniz” diyordu. 

Serkan Kavak “yaşım 36, 36’sını götüreceğim, 34 tanesini götürdüm 2 tane kaldı” diyordu.  Hakim tanığa sanıkları teşhis ettiriyor.

Tanık: “tam göremedim, perdenin gerisinden bakıyordum, bağırıyordu polisler”

Duruşma boyunca adı geçen Serkan Kavak tanık olarak dinlenecek.

Tanık Serkan Kavak: “Ali İsmail’in darp edilerek öldürülmesiyle ilgili hiçbir bilgim yoktur.” Serkan Kavak: “Olay günü gündüz 2 gibi evden çıktım, yeğenimi ziyarete gittim, aracımı park edip 7’ye kadar yeğenimin yanında kaldım. Sonra minibüsçü arkadaşlarla müzikhole gittik, çıkışta arabayı almaya giderken eylemcilere rastladım, bir yaralı eylemciye ambulans gelmişti. Ambulansa taş atan eylemcileri uyardım, bana saldırmak istediler, ben de polise doğru kaçtım. Araca doğru giderken bir grup eylemci üstüme geldi, bana sopayla vurdular, elindeki sopayı aldım ve kaçtım, o sokağa girince de polisler “at o sopayı dediler” bana”

Müdahil vekil; “Görüntülerde Doğukan Bilir’i dövdüğünüz görülüyor, kim talimat verdi?”

Tanık Kavak: “Talimat almadım, bana saldıranlardan biri olduğunu sandım, vurmadım”

Vekil; Görüntülerde polislerle sıkı fıkısınız, elinde sopayla geziyorsunuz, bu hakkı rahatlığı kim verdi?

Tanık Kavak: Bilemeyeceğim

Müdahil vekili 20 saniyelik bir görüntü izleterek soru sormak istedi, mahkeme heyeti talebi reddetti.

Müdahil vekili; “Polis ajanı mısın? Muhbir misin? Paramiliter güç müsün?”

Tanık Serkan Bal mahkeme salonuna geldi.

Polis tanık Selçuk bal huzura alındı, doğruyu söyleyeceğine yemin etti.

Tanık Selçuk Bal: “Terörle mücadelede görevliyim, olay günü Yunus Emre caddesinde görev aldım. Taş atan göstericileri engellemeye çalıştık.Caddeden sokağa girmeye çalışan göstericilere çıkın dedim, ben sadece Doğukan Bilir’e müdahale ettim, sonra sokaktan çıktım, bir şey görmedim.”

Tanık Bal: “Ali İsmail denen şahsı hiç görmedim. Zaten maske vardı yüzümde, yüzleri net görmedim”

Vekil; Size o sokağa girme emri veren amiriniz kimdi?

Tanık Bal: “Hatırlamıyorum”

Müdahil vekili tanığın başka bir eylemciyi darp ettiği görüntüleri hatırlattı, tanık: “normal bir vatandaştı, darp etmedim, bıraktım”.

Eylemler esnasında darp edilen tanık Tevfik Caner Ertay huzura alındı.

Tanık Tevfik Caner Ertay: “Demokratik hakkımı kullanıp sokağa çıktım. Yunus Emre caddesinde su ve gaz sıktılar. Otoparka girdim. Otoparkta çevik tarafından kısa darp edildim, sonra gittiler, otoparktan çıkamadım, saklandım. Gece 2’de yine polisler geldi, yüzüme biber gazı sıktılar, işkence ettiler. Sanıklar bu davaya ait görüntülerdeki şahsın Ali İsmail değil ben olduğumu söylüyorlar. Ben değilim, ben başka yerde darp edildim, zaten o kadar ufak tefek değilim ben. Bana işkence eden polisler şu an bu salondalar. Ben de şikayetçi oldum”

Beni bagaja sokup işkence ettiler. Bagajı açtılar, amirleri Ayhan Karayel “iyi yapmışsınız” dedi

Tanık kendisine işkence eden Hüseyin Engin, Yalçın Akbulut ve Şaban Gökpınar’ı teşhis etti.

Sanıkların gülmesi üzerine Ali Ayvalıtaş: “neye gülüyorsunuz, gülünecek ne var, sizin çocuğunuz yok mu, bu ahları nasıl ödeyeceksiniz?” dedi.

Emel Korkmaz: dün anneler günüydü, bu sanıkların anneleri hayattatsa onlarla nasıl görüşebildiler. ben sabahtan beri oğlumun katilleriyle aynı nefesi soludum, hangi anne katlanabilir buna.

Şahap Korkmaz: “benim oğlum %100 masumdur, bu katilleri nasıl savunanliyorlar. Ben görüntüleri daha yeni izledim. Oğlumu vahşice dövmüşler”

Abla Aylin Korkmaz:” o kadar çok görüntü çıkıyor ki, hepsinde de bu sanıklar var, hala nasıl inkar edebiliyorlar”

Ağabey Gürkan Korkmaz: “Sanık avukatlarından biri sınıf arkadaşımdır, ali hastanedeyken defalarca gelip bilgi aldı, otopsiye geldi, bizden bilgi belge alıp sanık vekili oldu, vekillikten çekilmesini talep ediyorum”

Müdahil vekili tüm bu tanık anlatımları ve teşhislerine istinaden tutuksuz sanık Yalçın Akbulut’un tutuklanmasını talep ediyor.

Müdahil vekili: “Sanık Yalçın Akbulut’un gülmesinin artık sonlanması lazım. İşkence ettiği anlatılırken bile gülecek cesarete sahip”

Sanıklar ve vekillerinin talepleri alındıktan sonra mahkeme heyeti ara karar için müzakereye çekilecek.

Müdahil vekili: “işkence insanlık suçudur ve asli fail feri fail ayrımı yoktur, tüm sanıkların tutuklanması gerekir.”

Savcı mütalaasını veriyor;  Sanık vekilleri konusunda karmaşanın giderilmesini talep ediyor.

Savcı sanık vekiline hakaret eden izleyici hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Savcı tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını, tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut’un tutuklanmasını talep etti.

Sanık vekili: “Tanıklar yalan söylüyor, suç duyurusunda bulunulsun.”

Sanık vekili: “Milli iradeye saldırıdan müebbet alanlar tahliye ediliyor da benim müvekkilim niye tahliye edilmiyor”

Tutuklu polis Mevlüt Saldoğan’ın avukatı: “Ali Ismail bir kazaya kurban gitmiştir.”

Abla Korkmaz: “Senin müvekkilin ailesini göremediği için mağdur da biz kardeşimi göremediğimiz için mağdur değil miyiz?”

Ara karar için 20 dakika ara verildi.

Herkes salondaki yerini aldı. Mahkeme heyeti bekleniyor.

Mahkeme heyeti salona geldi ara karar açıklanacak.

Mahkeme tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut’un tutuklanmasının redddine, tutuklu sanıkların tutukluluk haline karar verdi

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s