Türkiye’de 1 Mayıs Böyle Kutlandı

Bugün  1 Mayıs Dünya İşçiler Günü…

1

Beşiktaş ve Şişli’de halk dağılmaya başladı. Barbaros Bulvarı trafiğe açıldı. Metrobüs seferleri Söğütlüçeşme ile Beylikdüzü arasında başladı. Tramvay hattı Bağcılar Eminönü seferlerine başladı. Eminönü-Üsküdar ve Eminönü-Kadıköy vapur seferleri karşılıklı olarak yapılırken metro ise hala kapalı.

Dünyanın dört bir yanında coşkuyla, yürüyüşlerle kutlanan İşçi Bayramı Türkiye’de göz yaşarttı. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlanmasına izin verilmemesi üzerine halk çeşitli yollardan Taksim’e ulaşmaya çalıştı.

ÇHD İstanbul Şubesi, “Kriz Merkezimizde 130’unun ismi bulunmakla birlikte, 170 civarı gözaltı olduğu bilgisi ulaşmıştır” bilgisini paylaştı.

Metrobüs seferleri Söğütlüçeşme ile Beylikdüzü arasındaki seferlerine başladı.Bağcılar-Kabataş tramvay hattı Bağcılar Eminönü seferleri başladı. Eminönü-Üsküdar ve Eminönü-Kadıköy vapur seferleri karşılıklı olarak başladı. Metro ise hala kapalı.

Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen halka polis müdahale etti. Beşiktaş, Mecidiyeköy, Çağlayan, Okmeydanı, Kurtuluş’da polisin yoğun müdahalesi devam etti.

3

ÇHD’den edinilen bilgiye göre, İstanbul’da Şişli, Beşiktaş ve Tarlabaşı’nda ki toplu gözaltılar ile gözaltı sayısı 100’ü aştı. 35 kişinin ise çeşitli yerlerinden yaralandığı bilgisi geldi.

4

DİHA’nın haberine göre ise, polis müdahale ederken son kullanma tarihi geçmiş gaz kapsüllerini kullanıyor. Öldürücü yan etkiye sahip gaz kapsüllerinin üzerinde, “Dikkat son kullanma tarihinden sonra kullanmak tehlikelidir.

Seri: ABF-C
Üretim Tarihi: 03/2009
Son Kullanma Tarihi: 03/2014

Made İn Brazil” yazıyor.

 

6

Şişli’de Taksim’e yürümek isteyenlere yapılan müdahalede DİSK Başknaı Kani Bako’da etkilendi. HDP’li milletvekilleri Ertuğrul KürkçüLevent Tüzel ve Sebahat Tuncel ile CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Süleyman Çelebi, Şişli’deki DİSK kortejinin en ön sırasında birlikte yürüdü. Beşiktaş’da yürüyen CHP Milletvekili Şafak Pavey‘de polisler tarafından gözaltına alınmak istendi.

Gazeteciler’de hedefte 

Okmeydanında ETHA muhabiri Ali Haydar Doğan‘ın kolu kırıldı. Başından yaralanan Sol gazetesi muhabiri Elif Örnek Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Taksim’deki ofise gitmeye çalışan T24 editörü Deniz Zerrin de gözaltına alınanlar arasında. Yurt Gazetesi ve Red Dergisi yazarı gazeteci Hakan Gülseven gözaltında ancak, polis müdahalesi sonucu burnu kırılmış.

Polisin attığı gazdan çocuklarda etkilendi
Polisin attığı gazdan çocuklarda etkilendi

 

Fatih, Unkapanı’nda ise Antikapitalist Müslümanlar’dan bir grup, Taksim’e yürümek istedi ve polis müdahalesiyle karşılaştı. Edinilen bilgilere göre 10 kişi gözaltına alındı.

9

İstanbul’da metrobüs, metro ve vapur seferleri iptal edildi. Yollar sabahın erken saatlerinden itibaren kapatıldı. Birçok İstanbullu zor anlar yaşadı.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi tamamen kapatıldı. Otellerine yerleşmek üzere gelen turistler ellerinde bavullarıyla uzun süre polis barikatının arkasında beklediler. Taksim’de çalışan birçok kişi iş yerine ulaşamadı. Sadece sarı basın kartı olan gazetecilere ya da TGS kartı olanlara izin verildi. Kurum kartları olan gazetecilerin geçişlerine izin verilmedi.

Ankara’da da polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Kızılay’la Sıhhiye arasında barikat kuruldu. Gezi direnişi sırasında polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük’ün öldürüldüğü yere karanfil bırakmak isteyen gruba müdahale edildi.

7

ÇHD’nin Ankara için yaptığı açıklamada ise, gözaltı sayısının 40 kişiden fazla olduğu bilgisine yer verildi.

8

Fotoğraflar Twitter’dan alınmıştır.

Basın Lobisi

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s