ÇESTİTA BABA MARTA

öhjmöjnmöm

Baba Marta (Marta Nine), Bulgaristan’da yaygın olarak yerine getirilen en eski geleneklerden birisidir. Baharın gelişi kutlanır. Bulgar geleneği olmasına rağmen Bulgaristan Türkleri’nin de kutladıkları bir gelenektir.

Rivayete göre; kış aylarından zamanın birin de, Bulgar erkekleri savaşa giderler.Erkeklere savaş ile ilgili bilgi vermek amacıyla “Savaşı kazanırsanız bir kuşun ayağına beyaz, eğer savaşı kaybederseniz siyah bir bez parçası bağlayın”derler. Savaşa giden Bulgar erkekleri,savaşı kazanırlar ve bir kuşun ayağına kanlı bir beyaz bez parçası bağlarlar.Bunu görenler, savaşı kazandıklarını ama çok kan kaybedildiğini anlarlar.

Başka bir rivayete göre ise; Baba marta veya marta nine diye bilinen kişinin baharın gelişini simgelediğini ve bu nedenle bileklik takıldığını bilinir. Bulgarlarca bilinen ve biraz daha yaygın olan bu hikâye dolayısıyla, bu baharın geldiği dönemlerde (1 Mart gününde) insanlar birbirlerine çestita baba marta derler.

Bu günlerde, arkadaşlar, aile dostları birbirlerine güzel dileklerle marteniçkalar hediye ederler ve dilek tutarak takarlar. Bunlar kırmızı ve beyaz yünden yapılmış takılardır. Adına Marteniçka dediğimiz bu takılar bileklik, yakalık gibi pek çok çeşitte tasarlanmaktadır.

Takılardaki beyaz renk, uzun ömrü. Kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil eder.

Para verilerek satın alınan marteniçkalar takılmaz, hediye olmalıdır ve o ay içinde leylek görünceye kadar sürekli takılmalıdır. Leylek  görünce, marteniçkalar bir meyve ağacına bağlanır.

Marteniçkalar :

ffgh

hhgjghhgjngn gfgbhBehiye Özgür

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s