İstiklal, 14 Şubat, Sevgililer ve Toma

IMG_7382Öncelikle bunun geç kalmış bir yazı olduğunu belirtmem gerekir. Zira 14 Şubat’ın üzerinden 10 günden fazla bir zaman geçti. Bunun için herkesten özür diliyorum, ama geçte olsa yazmak istedim gördüğüm ilginç kareyi.

14 Şubat malumunuz çoğunluk tarafından “sevgililer günü” olarak kabul edilen gün. Şimdi kalkıp da “sevgininde günü mü olurmuş canim? Hadi oldu diyelim böyle bir gelenek var. Bu günü illa hediyelerle, ilginç partilerle kutlamak mı gerekir, sevgi ve sevgililik böyle bir şey midir?” diye sorgulamayacağım. Zira kadınların emek ve özgürlük mücadelesinin sembol günü olan 8 Mart’ın bile romantik bir hediye gününe çevrildiği bu zamanın insanından başka bir tavır beklenemez.

Benim sözüm biraz daha yukardaki karenin ilginçliğiyle ilgili. Galatasaray Meydanı’nı asla Tomasız çevik polissiz bırakmayanlar o gün de iş başındaydılar. Beyoğlu Belediyesi tarafından “sevgililer eğlensin” diye konulan sahne, konfeti ve kocaman cam küreye eşlik eden bir toma. Nasıl romantik değil mi? Ne de olsa Toma da İstiklal’in bir üyesi artik, Galatasaray Lisesi’nin kapısı gibi. Aslında simdi düşünüyorum da Oda Kule önünde ki Akp aracı, çiftlerin içinde fotoğraf çektirebilecekleri nostaljik bir araç ve aracın hemen arkasında fotoshop olduğunu düşündüğüm Tayyip Erdoğan’ın İstiklal’de çekilmiş kocaman bir fotoğrafı… bu kareyi de çekseymişim hoş olabilirmiş. Ama tepkilerden zaar tekrar o tarafa yöneldiğimde kaldırılmıştı her şey.

Velhasıl diyeceğim şudur ki, kendilerinin ürettiği güne bile saygıları kalmamış bir korku ile o Tomayı orada her gün her saat bekletiyorlar. Bilinçaltımıza kazıyorlar. “Her an tepenize binmeye hazırız sevgililer günü, aşıklar, kalabalık filan dinlemeyiz” mesajı veriyorlar. Bu durumda da orada “eğlenmeye” gidenlerin fonda tomanın olduğu romantik bir fotoğraf karesi paylarına düşerken, bizim payımıza da oturduğumuz yerden yazabildiğimiz ve okuyabildiğimiz oranda eğlenmek düşüyor.

Helin Genç

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s