#DİRENGAZETECİ

BgmPMZEIUAAaA14Sansüre,otosansüre ve baskıya hayır diyen gazeteciler bugün Cağaloğlu’nda buluşarak valiliğe yürüdüler.

BgmSpaqIYAA5OmfYürüyüş sırasında “Susma haykır özgür baskın haktır. Alo Fatih elini medyadan çek.” Sloganları atarken polis valilik önünde barikat kurdu.

BgmTaZXIQAALPjF Basın açıklamasını gazetecileri temsilen Çiğdem Anat okudu.Basın açıklaması okunurken gazeteciler polise arkasını döndü.Yürüyüş basın açıklamasının adından sonlandı.

Basın açıklamasının tam metni,

Gazetecilik, uzun yıllardır iktidarların baskısı altında inim inim inliyor…Telefonlarla gelen talimatlar , sansür ve otosansür gazetecileri boğuyor.Baskı, sansür ve otosansürün ne kadar yakıcı olduğu son iki hafta içinde gözler önüne serildi.

  Başbakan, gazetelerdeki haberlere , televizyon canlı yayınlarına ve hatta altyazılara müdahale etmekte tereddüt etmiyor.”Bunları böyle tek tek arayacaksın” diyebiliyor bununla da yetinmiyor dezenformasyon yapıyor, gazetecileri hedef gösteriyor, yazılı ve görsel medyada hakim kıldığı sansürü internete de taşıyor.

  İnsanların bir genel yayın yönetmeni,gazetesinde yayınlanacak bir kamuoyun araştırmasını iktidar lehine değiştirmeyi düşünüyor, hatta bu ‘cin fikri’ni üst yöneticine teklif ediyor.

  Bir başka yayın yönetmeni, iktidarın ve patronun baskısıyla yazarlarını işten çıkarmak zorunda kaldığını açıklıyor.

  Bunlar demokratik bir hukuk devletinde ,basın özgürlüğünün bulunduğu bir ülkede söz konusu olamaz.

  Peki bunlar neden Türkiye’de oluyor? Daha da önemlisi bunlar neden Türkiye’de büyük fırtınalar koparmıyor? Sivil toplum örgütleri,sendikalar,siyasi partiler ve daha da önemlisi haber alma hürriyeti zedelenen halk neden ayağa kalkmıyor?

   Bu boşvermişliğe, bu tepkisizliğe  son vermek için biz bugün sokaktayız.

   Medyanın itibarının akyalar altına alınmasının sorumlusu tek başına iktidar değil, olamaz.

  Baskıya ortak olan gazete ve televizyon patronu da, gelen telefonlara “emredersiniz” diyerek haberleri sansürleyen medya yöneticisi de , daha haberi düşünme aşamasında otosansür uygulayan gazeteci ve televizyoncu da sorumludur.

   Evet, burda kolektif bir zaafiyet var.Ama artık yeter.Bundan sonra susamayız, susmamalıyız.

  Gün yaşananları halı altına süpürme günü değil, gün özeleştiri yapma günü; gün mesleğimize dört elle sarılma günü ;gün gerçekleri alabildiğine yazma ve baskılara direnme günüdür.

 Gün, yıllarca iktidar baskısı karşısında gazetecileri feda edenlerin, gazeteciler haksız yere cezaevlerine atılırken gözlerini kaçırıp ıslık çalanların, iktidarla iş tutmak adına gerçekleri eğip bükenlerin meslektaşlarından ‘ama’sız özür dileme günüdür.

 Gün gazeteciğin ve gazetecilerin ayağa kalkma günü; halkın haber alma hakkının arkasında durma günüdür.Unutmayın , iktidarlar gelip geçer, aslolan gazeteciliktir.

  Ve “Alo Başbakan Artık Yeter”… şiddeti alanen övmediği sörece en aykırı görüşlerin bile kendine yer bulabildiği rejimlere demokrasi deniyor… Öte türlüsüne ne dendiği de günlerdir Türkiye’nin gündeminde.

                                                                        #direngazeteci

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s