DÜNDEN BUGÜNE HRANT DİNK DAVASI

1620182_700372346681471_1682115299_n

AGOS gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptığı dönemde  öldürülen gazeteci Hrant Dink’in  yargıtaydan sonraki 4. Duruşması bugün  Çağlayan adliyesinde görülecek.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin geçen yıl hükme bağladığı dava, Yargıtay’ın bozma  kararını onamasının ardından yeniden görülüyor.  19 Ocak 2007 tarihinde çalıştığı gazetenin önünde öldürülen Hrant Dink’in davası 7 yıldır devam ediyor. Peki 7 yılda neler oldu?

Bölgedeki güvenlik kameraları görüntülerine ulaşılan ve daha sonra kimliği belirlenen 17 yaşındaki Ogün Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun Otogarı’nda yakalandı. Olaya ilişkin gözaltına alınan Ogün Samast, Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender, 24 Ocak 2007’de tutuklandı. Yasin Hayal’in “Bizi Emniyet’ten kumanda ettiler” diye yazdığı mektup dava dosyasına girdi. Mahkeme, sanık ErhanTuncel’le telefon görüşmesi ortaya çıkan polis Muhittin Zenit hakkında “suç duyurusu yapılmasına gerek olmadığına” karar verdi.Soruşturma kapsamında, farklı tarihlerde Erhan Tuncel, Salih Hacısalihoğlu, Tuncay Uzundal, Veysel Toprak, Osman Alpay, İrfan Özkan ve Mustafa Öztürk tutuklandı. 20 Nisan 2007’de  iddianame İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, “terör örgütü konusundaki delillendirmenin yeterli olmadığı” gerekçesiyle iddianameyi reddetti. Savcılar Seçen ve Altay, ret kararına İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. İtirazın yerinde bulunması üzerine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi bu kez kabul etti. Davanın ilk duruşması 2 Temmuz 2007’de yapıldı. Tutuklu sanıklardan Salih Hacısalihoğlu, Osman Altay, İrfan Özkan ve Veysel Toprak tahliye edildi. Davanın 7 Temmuz 2008’de yapılan 6. duruşmasında, sanıklardan Ogün Samast’ın 18 yaşını doldurmasından dolayı yargılamanın açık yapılması kararlaştırıldı.Aynı duruşmada tutuklu sanıklardan Mustafa Öztürk, Zeynel Abidin Yavuz ve Tuncay Uzundal’ın tahliyesine karar veren mahkeme, müdahil avukatlarının 12 Ocak 2009 tarihli dilekçelerinde belirttikleri hususları göz önüne alarak, “Hrant Dink’in öldürülmesinin arkasındaki örgütlü yapının ortaya çıkarılabilmesi için Ali Öz’ün kullandığı telefon veya telefonlarla yapılan görüşmelerin tespit edilmesi” ve “banka hesap hareketlerinin devam etmekte olan Ergenekon soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcıları eliyle araştırılması” için İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne yazı yazılmasına hükmetti. Mahkeme, Ergenekon davası sanıklarıyla bu davada yargılanan sanıklar arasında irtibat olup olmadığının belirlenebilmesi açısından, Ergenekon davası sanıklarına ait telefon numaralarının HTS raporlarının ve dijital kayıtlarının delil olarak istenilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasına da karar verdi.

Sanıklardan Ogün Samast, silahı hatırlayamadığını, Yasin Hayal ise silahın cinayette kullanılan suç aleti olduğunu söyledi. Mahkeme, 13. duruşmada sanıklardan Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’in tahliyesine karar verdi. Bunun sonucunda davada tutuklu olarak Yasin Hayal, Erhan Tuncel ve Ogün Samast kaldı.

Samast hakkındaki dava dosyasının görevli ve yetkili İstanbul Nöbetçi Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini kararlaştıran mahkeme, sanık hakkındaki kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular bulunduğundan tutukluluk halinin devamına hükmetti. Ogün Samast’ın babası, oğlunun bir jandarma komutanı ile ilişkisi olduğunu iddia etti. Mahkeme, Baba Samast’ın tanık olarak dinlenmesi talebini reddetti.

25 Temmuz 2011’de Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin yargılanan Ogün Samast’ı, “tasarlayarak adam öldürmek” ve “ruhsatsız silah taşımak” suçlarından 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Karar, temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, kararını 17 Ocak 2012’de açıkladı. Tutuklu sanık Yasin Hayal, “Hrant Dink’i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Hayal’in “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan beraatine karar verdi. Tutuklu sanık Erhan Tuncel’i, “patlayıcı madde imal etmek, kullanmak” suçlarından 10 yıl 6 ay hapse mahkum eden mahkeme, Tuncel’in “silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak” ve “tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme” suçlarından beraatini kararlaştırdı. Tuncel tahliye edildi. Sanıklar Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’i “tasarlayarak adam öldürmeye yardım etmek” suçundan 12 yıl 6’şar ay hapisle cezalandıran mahkeme, bu sanıkların “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan beraatına hükmetti. Karar duruşmasından bir süre sonra mahkeme heyetinin sanıklardan Coşkun İğci hakkında karar vermeyi unuttuğu ortaya çıktı. Bununu üzerine yeni bir dosya açarak İğci ile ilgili kararını 13 Şubat 2012’de açıklayan heyet, tutuksuz sanık Coşkun İğci’nin de beraatine hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta, yerel mahkemenin kararına itiraz etti.

Temyiz incelemesinin yapıldığı Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 15 Mayıs 2013’te verdiği kararda, sanıkların “silahlı terör örgütü” değil, “suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt” üyesi olduklarına hükmetti. Daire, örgüt yönünden verilen beraat kararlarını bozarken, sanıkların silahlı terör örgütü değil, suç işlemek amacıyla oluşturulan bir örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanmaları gerektiğini kaydetti. Yargıtay’ın bozma kararlarının ardından dava, 17 Eylül 2013’te İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlandı. Hakkında yakalama emri çıkarılan Erhan Tuncel, 24 Ekim 2013’te tutuklandı. Tuncel,

3 Aralık’taki duruşmada, tanık koruma programına alındığını söyledi.

Davanın 7 Ocak 2014’te yapılan duruşmasında, sanıklar Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Trabzon’da tutuklanan Hayal ile Yavuz, davanın görüldüğü mahkemece  cezaevinde ifadeleri alınarak serbest bırakıldı.

Hrant Dink Davası bugün 13:30’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

İpek Alemdar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s