Siz Diktatör Diyin Ben Fidel Diyeceğim

fotoğraf“Siz istediğinizi düşünebilirsiniz ben kendimin diktatörüyüm sadece kendimi dikta ederim”
Hafızamda yer ettiği kadarıyla böyle söylüyordu Fidel, Oliver Stone’nun 75. doğum günü sebebiyle armağan ettiği belgeselinde.

Küçücük bir adada koca bir devrim. İnanç ve umut, o küçücük adada yeni bir başlangıcın yegane sebebi. Küba’da yok olan emperyalizm ve Fidel bu yolun en başında yürüyenlerden.
Hemde hiç inancını kaybetmeden umutla.

Devrim ancak bu kadar güzel yapılabilirdi. Ancak bu kadar yakışıklı… Fidel Küba’nın en büyük şansı devrimse tek çaresi Unutmamak elzem Ernosto ise onca yoldaşın arasında en yakışıklısı.

Söz konusu insansa onun için yapılmış ve yapılacak her şeye sahip çıkmak lazım gelir. Tek siyasetimde budur. Ve tekrar yinelemek gerekir ki Fidel bir şanstır Küba’ya. Yakışıklılığını bir kenara bırakırsak bu yüzdendir Fidel’in bendeki kıymeti.
Küba’nın durumunu komünizmi beğenmeyebilir, tartışabilirsiniz. Lakin kapitalizm ve emperyalizm tüm dünyaya hakim iken Küba’nın kendini koruyabilmesi ancak böyle mümkün olabilirdi. Hatalar vardır. Sıfır hata elbette imkansızdır lakin bazen hatalar haklı sebepler de doğurabilir. Küba bir gelişim gösteremedi ülke ekonomisi neredeyse hiç iyiye gitmedi. Lakin hiçbir ülke de Küba kadar özgürleşemedi. Fidel Küba’ya özgüvenini geri verdi. Hakettiği saygınlığını… Çok açıktır hiçbiri açıkça söylemese de, hepsi Küba’daki eşitliğe imrenerek baktı.

Bu yüzden Küba Devrimi dünya üzerinde bir halk için yapılmış en güzel en kıymetli harekettir. Fidel bu devrimin mimarı, bu devrimin sahibi, bu devrimin savunucusu, bu devrimin komutanı…
Ve siz “dilediğinizi düşünebilirsiniz” lakin Fidel şu dünyaya gelmiş en güçlü, en akıllı, en adaletli ve tabi en yakışıklı liderlerin başında gelir. Bu yüzdendir hafızalardaki yeri ve kıymeti.

Birinin gücü altında güç olabilmek değil önemli olan. Tüm zorluklar içinde başarılı olup güçlü kalabilmek aslolan. Kendi doğruların ve kendi kavgan… Fidel ki bunun yaşayan kanıtı. Ve tarih Fidel’i çoktan akladı.

Siz dilediğinizi düşünebilirsiniz. Siz ona diktatör diyin. Ben Fidel diyeceğim. Özgürlük diyeceğim. Sosyalizm diyeceğim. Lider diyeceğim. Ve diyeceğim ki;
Viva la libertad
Viva la Fidel

Melike Çapan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s