BASIN LOBİSİ

Tarafsız değil, insandan taraf!

“Fas’ta televizyon izliyorum burada…”

Basından bölümümüzün ilk yazısı ne yazık ki basının köşeye sıkışmışlığı ve kaypaklığı üzerine oluverdi. Basının -yani bu günkü adı “medya”nın-, siyasilerin 4. güç olarak kullanmaktan çekinmediği ve kendini kullandırmaktan çekinmediği makus talihi bu günlerde de devam ediyor.

Elbet haberlerde, sosyal medyada ya da capslerde görmüşsünüzdür, Başbakanın Habertürk üzerinde ki sansürünün kanıtı olduğu iddia edilen ses kaydını. Elbette şu an için bir iddia. Ancak günde en az 2-3 kez televizyonlardan duyduğum sesi tanıyacak kadar da iyi bir kulağa sahip olduğumu söyleyebilirim. Hatta aklı ve mantığı olan, olayları birleştirip bir olay örgüsü çıkartabilecek biri olarak o ses kaydı olmadan da sansür ve otosansürün ayyukaya çıktığını söyleyebilmem mümkün.

Başbakan Fas’tan arıyor Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanvekili Fatih Saraç’ı ve “Şimdi Bahçeli’nin bütün konuşmalarını altta şimdi bant olarak da ayrıca geçiyor konuşmanın…” diyor. Saraç hemen durumu anlıyor “ Anlaşılmıştır efendim şimdi…Tamamdır.” diyor. Ancak ses kaydı devam ediyor. Başbakan Devlet Bahçeli’yle ilgili bir alt yazıdan rahatsız olduğunu bikaç cümleyle anlatabiliyor. Kayıtlarda telefon trafiğinin devamı da mevcut kanal aranıyor ve söz konusu yazı kaldırlıyor. Daha sonra telefon trafiği içersinde bir ses çıkıyor sahneye ve neden böyle olduğunu soruyor. Saraç’ın cevabıysa, son dakika gelişmesi olarak diğer kanallar verince verdik ama aslında çok bir şey de yok gibiydi, gibilerinden. Neyse bu diyaloğu burda fazla uzatmayagerek yok youtube başta olmak üzere birçok siteden çevirip çevirip dinleyebilrsiniz. –Bu yazı yazılırken internet yasa(ğı)sı geçti, 4 saat içinde kaldırabililer-

Mesele aslında basit; Başbakan her alanda tam hegemonya kuruyor medyayı elegeçiriyor, bunun için kanallar gazeteler açıyor. Ama burda sorulması gereken soru, Başbakan tam hegemonyayı kurunca mı medyayı ele geçiriyor? Yoksa medyayı ele geçirdiği için mi tam hegemonyayı kuruyor?

Mesleğin özünde eleştirel gözle 4. güç olarak halktan doğru tavır almak yatıyorsa, sorumuzun cevabı da gün gibi ortada. Ha, tabii ki mevzuyu sadece Fatih Saraç üzerinden kurgulamak haksızlık olur, o sadece bu günün simgesi yarında başka bir Fatih Saraç çıkar.

Helin Genç 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
%d blogcu bunu beğendi: