Basın Lobisi’nden Merhaba !

basın lobisi logo

Basın Lobisi, 2013 yılında ortaya atılmış bir fikir olup 2014 yılında faaliyete geçmiştir.

Günümüz koşulları, değişen güç dengeleri içerisinde yok olan meslek etiğini ve şimdiye kadar önemi göz ardı edilmiş barış gazeteciliğini ilke edinerek yola koyulan genç gazeteciler tarafından kurulmuştur.

Egemen medyanın dünya düzeni üzerinde kazanan ya da kaybeden dayatmasına karşın “çözüm odaklı” bir gazetecilik anlayışı geliştirme çabası içerisindedir. Çözüm; güç dengeleri arasında tarafsız olmak değil, “insan”dan yana taraf olmaktır.

Gelişen teknoloji, varolan medyanın ihtiyaçları karşılayamaması ve basın etiği ilkelerinin yok sayılması, alternatif medyanın gelişimine neden olmuş ve gündem üzerine söz söyleyebilir hale getirmiştir. Alternatif medyanın kolay ve çabuk kabul görmesi, bilgiye daha kolay ulaşabilmek istemini doğurmuş ve her bireyden adeta bir muhabir yaratmıştır. Bu durum bir yandan habere daha kolay ulaşmayı sağlarken  bir yandan da çok bilginin manipülasyon ve dezenformasyon gibi sonuçlara sebep olduğu görülmüştür.

Hal böyle iken genç gazeteciler olarak basın etiği ilkelerini ve barış gazeteciliği düşünce şeklini benimseyerek çıktığımız yolda, egemen medyanın sıkıştığı çıkmazda gazetecilik ve toplum adına yeni bir soluk getirme iddiası ile yayına başladık.

Basın Lobisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s